AKO VNÍMAŤ VZŤAHY PLANÉT V HOROSKOPE

Naposledy sme si ukazovali, ako prepájať jednotlivé prvky v horoskope, a teda planéty, znamenia a domy. Dnes si ukážeme, aké vzťahy medzi sebou jednotlivé planéty majú a čo si zrkadlia.

Vzťahy planét sú vo védskej astrológii o čosi komplikovanejšie, než v tej západnej. V prvom rade tu máme planéty, ktoré sú prirodzene „Benefic“, a teda prinášajú pozitívne výsledky do života človeka, či už ide o radosť, šťastie alebo materiálne statky. Týmito planétami sú Jupiter a Venuša, ktoré sa aj v západnej astrológii nazývajú „veľké šťastie“ a „malé šťastie“. Rozdiel medzi nimi je ten, že Jupiter prináša veci vo veľkom, Venuša v malom, Jupiter pomalšie a Venuša rýchlejšie.

Potom tu máme planéty, ktoré sú ovplyvniteľné. Tými je Mesiac a Merkúr. Mesiac ovplyvnenie zasahuje najviac a v celej jeho komplexnosti, pretože Mesiac predstavuje to, ako veci vnímame, prežívame, ako si prekladáme udalosti, ktoré sa nám v živote dejú. Keď Mesiac sedí v nejakom znamení, správa sa ako toto znamenie a tiež ako planéta, ktorá toto znamenie ovláda (napríklad, keď je Mesiac v Baranovi, má kvality Barana a planéty Mars). Mesiac tiež do seba „nasáva“ kvality planét, s ktorými sedí v jednom dome alebo ktoré ho ovplyvňujú aspektmi. Merkúr je na tom o čosi „lepšie“, pretože aj keď je ovplyvniteľný rovnako ako Mesiac, zasahuje ho to na intelektuálnej úrovni, úrovni komunikácie, inteligencie, vzťahov s priateľmi či súrodencami, na úrovni vzťahov na sociálnych sieťach a jeho vystupovania. V podstate je len zvedavý, ako to-ktoré znamenie funguje a čo z toho môže „vyťažiť“.

Ako posledné tu máme planéty, ktoré sa nazývajú „Malefic“ a prinášajú do života prekážky. Je to prirodzene Saturn, Mars, Rahu a Ketu. Slnko sa vo védskej astrológii považuje za mierne škodiace, pretože stále dokáže svojim „egom“ spaľovať kvality planét, ktoré s ním súvisia.

Priatelia & Nepriatelia

Medzi planétami panujú určité vzťahy. Niektoré spolu nerady súvisia, pretože ich kvality sa bijú. Iné spolu nerady súvisia, pretože to vychádza z podstaty mytológie. Tak či onak, toto sú základné vzťahy medzi planétami z hľadiska védskej astrológie. Tam, kde nevidíte priradenú nejakú planétu, znamená len toľko, že je voči nej hlavná planéta (stĺpec vľavo) neutrálna, neurčitá.

Následne sa vo védskej astrológii stretnete s pojmom „dočasní priatelia / dočasní nepriatelia“. V tomto prípade už ide o konkrétne postavenie planét v konkrétnych domoch pre konkrétny horoskop. Planéty vytvárajú dočasné priateľstvá s planétami, ktoré sedia v domoch 2, 3, 4, 10, 11 a 12 od nich. Planéty, ktoré sedia v domoch 1, 5, 6, 7, 8 a 9 sa stávajú dočasnými nepriateľmi. Znamená to v podstate to, že v tomto postavení vás jednoducho irituje aj ten najlepší priateľ, pretože vám je vzdialený, vytvára vám opozíciu, akoby protivníka.

Aspekty

Aby sme mohli pokročiť ku konkrétnym kombináciam, musíte poznať ešte to, aké aspekty používa védska astrológia. Tu sa nestretnete s trigonom ani sextilom, jediné, čo je rovnaké, je konjunkcia. Inak majú planéty aspekty vopred dané a platia vo všetkých horskopoch, v každom čase narodenia, vo všetkých tranzitoch i predikciách.

  • Slnko – 7 domov od seba
  • Mesiac – 7 domov od seba
  • Merkúr – 7 domov od seba
  • Venuša – 7 domov od seba
  • Mars – 4, 7, 8 domov od seba
  • Jupiter – 5, 7, 9 domov od seba
  • Saturn – 3, 7, 10 domov od seba
  • Rahu – 5, 7, 9 domov od seba
  • Ketu – 5, 7, 9 domov od seba

Ako to teda vyzerá v praxi, keď planéty sedia spolu?

Ako si teda vyložiť konkjunkciu planét v horoskope? Musíte brať ohľad na niekoľko vecí. V prvom rade si musíte všimnúť, aká tesná konjunkcia je. Predstavte si, že máte v horoskope Mesiac, Merkúr, Venušu a Slnko v jednom a tom istom dome. V preklade to znamená, že Mesiac, Merkúr, Venuša a Slnko žijú ako nejaké konkrétne osobnosti so svojimi kvalitami a povahami v jednom dome. Ak sú blízko seba, potom zdieľajú jednu izbu, ak sú ďaleko od seba, bývajú na druhom konci domu a málokedy sa stretnú, hoci o sebe vedia a sú jeden druhým ovplyvnení (topánky v chodbe, neporiadok v obývačke, pustená hudba cez celý dom, alebo vône, kvety, luxusné doplnky…). Niekedy sa vám stane, že sú tieto planéty tak blízko, že ako osobnosti by sa vlastne tlačili na jednej posteli.

O čom vám to vypovedá? Jednoducho o tom, ako veľmi sa budú navzájom iritovať a ovplyvňovať. Je to opäť podobné tomu, keď s niekým žijete v jednej domácnosti. Ak zdieľate spoločnú izbu, rozhodne vás bude druhý človek veľmi ovplyvňovať. Ak zdieľate posteľ, môže vás až dráždiť. Ak však žijete na druhom konci domu a občas sa stretnete pri raňajkách, môže byť ten druhý akýkoľvek, môže vás naštvať, pobaviť, pomôcť vám, ale váš život od toho momentu ide ďalej bez jeho ďalších zásahov.

Na tejto škále tu môžete teda u seba a vo svojom živote vidieť buď veľkú kreativitu alebo kreativitu a dobrú komunikáciu alebo romantické naladenie na svet a zároveň ego, možno vnútorný boj medzi egom a láskou, pripútanosťou a odviazanosťou či medzi neviazanosťou a usadením sa (vždy v závislosti od toho, ktoré planéty sú si blízko a ktoré sú si v dome vzdialené)

Ďalej si potrebujete uvedomiť, či sú tieto planéty priatelia alebo nepriatelia. Tým, že sú v tom istom dome, stávajú sa z nich dočasní nepriatelia, pretože, povedzme si narovinu, každý má rád svoje súkromie a priestor robiť si to, čo sám chce. Lenže je stále iné, keď s vami býva váš priateľ a máte ho „znášať“ ako keď s vami má žiť váš nepriateľ a toho musíte „trpieť“. To isté sa deje aj v horoskope.

A posledné, na čo treba brať ohľad, je sila daných planét, respektíve zvážiť to, kto bude mať v danom dome „hlavné slovo“. V zásade platí, že ho budú mať veľké planéty (Saturn, v menšej miere Jupiter), extrémistické planéty, keďže aj z toho najlepšieho vedia spraviť drámu (Rahu, Ketu) a potom Slnko. Druhý „zákon“ vraví, že konjunkciu ovláda planéta, ktorá má najnižší stupeň zo všetkých v konjunkcii. Predstaviť si to môžete tak, že bola v danom dome prvá a tak si ho zariadila podľa seba. Až následne prišli ostatní. Akonáhle by napríklad bola prvá Venuša a ako druhý by prišiel Merkúr, konjunkciu ovládne Venuša. Ale keby bola prvá Venuša a potom tam vošlo Slnko, všimli by ste si, že Slnko = kráľ začne tomuto domu vládnuť stoj čo stoj. Lebo si nenechá rozkazovať (ego preváži city) A zase Saturn, ten by pravdepodobne obsadil tak veľkú časť domu, že by „vyschli“ aj tie najčerstvejšie kvety a bolo by po atmosfére (dlhodobé vzťahy, praktické vzťahy, starší partner, nedostatok spontánnosti v láske atď.).

Ako to vyzerá v praxi, keď sa planéty aspektujú?

Opäť, predstaviť si to môžete veľmi jednoducho. Je to ako keď máte suseda v dome naproti alebo suseda v dome vedľa vás. Ak je to milý sused, ste šťastní a radi si s ním pokecáte. Nie vždy sa na všetkom zhodnete, ale štandardne sú vaše vzťahy dobré. Ak je to nepríjemný sused, potom nastávajú konflikty. Vy ho nemáte radi, tak si schválne necháte postaviť veľký plot. Ak vás on akceptuje, tak mu plot nevadí. Akonáhle vás však tiež nemá rád, bude na váš plot frflať, bude ho vnímať ako urážku alebo negatívne gesto a „za trest“ si kúpi sliepky a kohúta a umiestni ich rovno k vášmu plotu (,aby ste tam celý čas mali nepríjemný zápach a slepačí spev).

Pre lepšie pochopenie toho, čo sa deje prostredníctvom jednotlivých aspektov, vám sem pripájam toto krátke zhrnutie:

Predstavte si, že Saturn vo vašom horoskope bude ovplyvňovať vašu Venušu svojim desiatym aspektom. Venuša bude chcieť ísť von, bude si chcieť kúpiť dovolenku alebo wellness pobyt. Ale Saturn jej bude neustále hovoriť, že nech si určite skontroluje, či na to má, či má kam dať svoje zvieratá, či má nasporené na dôchodok a či si vôbec môže zobrať v práci dovolenku. To tom „negatívnom“ zmysle ju bude brzdiť v rozmachu. V tom pozitívnom ju však bude práve touto vlastnosťou smerovať k tomu, aby si dokázala udržať dlhodobé bohatstvo a nemíňala peniaze len tak z rozmaru. Venuša Saturn vníma ako priateľa, takže jeho rady zoberie ochotne na vedomie.

A ešte jedna vec!

Určite sa stretnete v horoskope s tým, že sa planéty vo svojich znameniach „vymenia“. Napríklad Saturn sedí v znamení Barana a Mars sedí v znamení Kozorožca (v tomto prípade sa ešte aj navzájom aspektujú). Ako si to vyhodnotíte? V prvom rade sa spýtajte: „Majú sa radi?“ Kým pre Mars Saturn nie je nejaký zvlášť problém a stavia sa k nemu neutrálne, Saturn bude Mars iritovať. Lenže! Mars sedí v jeho dome, v dome, ktorý „vlastní“, takže by bolo kontraproduktívne začať robiť Marsu zle, pretože by tým ničil aj vlastný dom.

Toto si najlepšie predstavíte tak, že Saturn je namosúrený starý chlapík znechutený životom (taký bežný, hoc nie práve správny popis) a Mars je športovo nadaný mladík, čo sa rád mláti v bare, keď ho niekto naštve. Obaja sa rozhodli pre podnájom a Mars si prenajal dom od Saturnu a Saturn si prenajal dom od Marsu. Saturn však dlhodobo sleduje Mars a fakt ho svojou povahou vytáča. Keby nebol býval v jeho dome, určite by mu šiel niečo povedať, hádal by sa s ním, alebo by ho poučoval. Lenže teraz, keď Mars žije v jeho dome, musí byť taktický, jemne ho nasmerovať k tomu, aby mu ten dom nezničil. Správa sa rezervovane, ale s rešpektom a schopnosťou dosiahnuť tak svoje.

Mars v tomto postavení má tendenciu chránit si svoju povesť a v jeho prirodzenej náture by bolo robiť všetko pre to, aby svet získal o ňom perfektný obraz. To znamená, že potrebuje, aby aj jeho dom bol dokonalý a dokonalí boli aj jeho nájomníci. Normálne by Saturn asi zo svojho domu vyhodil, ale keďže on býva v jeho dome, mohol by tak stratiť svoju pozíciu a postavenie (a to je sakra že dobrý dom tento!). Čo teda spraví? Bude sa o Saturn starať. Bude ho chrániť. Bude sa k nemu správať pekne a tiež mu môže občas priniesť nejakú dekoráciu alebo pokosiť trávnik.

Saturn bude spokojný, Mars bude spokojný. Nie preto, že by sa práve mali radi, ale preto, že ak by si začali škodiť, uškodia tým najviac len sami sebe.

Toľko dnešný blog. Nabudúce sa pozrieme na to, ako fungujú aspekty jednotlivých planét, aké kvality do života prinášajú a tiež na to, akým spôsobom ovplyvňujú ostatné planéty, na ktoré ich aspekty dopadajú.