ASPEKTY PLANÉT V HOROSKOPE – SLNKO

Vo védskej astrológii fungujú aspekty inak ako v tej západnej. Nestretnete sa tu s trigonom ani sextilom, jedine konjunkcia je spoločná. Inak majú planéty aspekty pevne dané.

Či už študujete svoj horoskop narodenia alebo sledujete tranzity pre predvídanie udalostí vo svojom živote, vo védskej astrológii používate vždy tie isté aspekty, ktoré majú viac-menej dané aj svoje základné významy.

To, čo vám pri aspektoch do hry vstupuje, sú v prvom rade vzťahy medzi jednotlivými planétami, o ktorých som písala v predošlom blogu. Predstaviť si to môžete tak, že máte vzťah s nejakým človekom a ten hoci s vami nebýva, volá vám a koriguje vás, poučuje vás, podporuje vás, vyznáva vám lásku, veľa sa spolu smejete, alebo vás k niečomu nabáda či od čohosi odrádza. Ak vám volá priateľ, je to väčšinou príjemný rozhovor, aj keď v niektorých momentoch môže zaškrípať. Ak vám však volá váš nepriateľ, nie je to príjemné. Viem, že nepriateľovi by ste asi prestali dvíhať, tak si povedzme, že je to nepríjemný šéf. Čokoľvek spravíte, zrazu vám zazvoní telefón, alebo pípne mail, a v ňom vám váš šéf niečo oznamuje – ako veci máte robiť, nemáte robiť, či ste ich spravili dobre alebo zle, prípadne že mení vašu pozíciu a presúva vás inde, lebo…

Konjunkcia so Slnkom

Slnko môže byť s inou planétou buď v konjunkcii alebo môže planétu aspektovať prostredníctvom svojho siedmeho aspektu. V konjunkcii so Slnkom je to trochu zradné, pretože je „horúce“. Čím bližšie sa k nemu ktorákoľvek planéta dostáva, tým viac, povedzme, trpí – ako počas krásneho slnečného dňa, kedy na poludnie radšej odchádzame všetci dnu, aby sme sa nespálili. Jediné planéty, ktoré túto horúčavu ako-tak zvládajú, sú Venuša a Merkúr, pretože sa bežne pohybujú maximálne dva domy od Slnka. Ale tiež, ak sú blízko, veľmi blízko, ich kvality sa strácajú. A nie je to ani tak o tom, že by daná planéta zrazu nemala svoje kvality, ona ich má, len jej nie je akoby dovolené ich naplno využívať.

Druhá vec je, že pri Slnku, rovnako ako pri iných planétach, je dôležité si pozrieť, ktorá planéta má v konjunkcii nižší stupeň, pretože tá bude mať „hlavné slovo“, bude určovať smer energie a využitie energie. Slnko má tendenciu to síce prebiť tak či onak, ale ak je tá druhá planéta dostatočne silná a správne od Slnka vzdialená, dokážu fungovať pomerne vyrovnane. Napríklad pri konjunkcii Slnko a Venuša buď tvoríte, pretože milujete tvorbu (Venuša na nižšom stupni), alebo preto, že si tým chcete zarobiť, alebo si tým zabezpečujete pozornosť druhých, cítite sa výnimoční (Slnko na nižšom stupni). Ak je Venuša v spálení, potom je vždy napríklad niečo iného na práci, čo vám nedovoľuje tvoriť a vo vzťahoch lásku zastiera ego.

Aspekty Slnka

Siedmy aspekt od Slnka reprezentuje autoritu, kontrolu a tvorbu či motiváciu. Predstavte si to tak, že Slnko čerpá z kvalít, ktoré má a ktoré rozvíja prostrendíctvom znamenia a domu, v ktorých sedí. A toto všetko sa snaží aplikovať tam, kam sa presne pozerá – 7 domov domov od seba. Ak máte teda Slnko v desiatom dome v znamení Blížencov, potom je jednou z vašich charakteristických čŕt multitasking. Celkom dobre si v ňom vediete a radi ho aplikujete aj na svoju domácnosť – o členov rodiny sa staráte ako o projekty, každému sa snažíte venovať dostatok času a pozornosti, ktorú potrebuje. Zároveň však máte potrebu o všetkých vedieť, kde sa pohybujú, aké majú úlohy, kedy prídu. Voči svojej mame sa môžete správať prehnane autoritatívne a môžete sa ju snažiť „vychovávať“ alebo motivovať k lepším výsledkom, prípadne k väčšej aktivite.

Ak vám prostredníctvom siedmeho aspektu Slnko aspektuje nejakú planétu, potom jej charakteristiku mení. To, čo si tu ukážeme je základná rovnica, je to ukážka, ako k aspektácii pristupovať. Konečný výsledok totižto závisí od znamenia a domov, v ktorých planéty sedia.

  • Slnko s aspektom na Mesiac. Ak Slnko aspektuje Mesiac, potom aj Mesiac aspektuje Slnko, nakoľko aj Mesiac má aspekt sedem domov od seba. Nachádzate tu teda zmiešané výsledky vplyvu oboch planét navzájom. Do domu, kde sedí Mesiac, vnáša Slnko kontrolu nad citmi, jasné stanovenie hraníc, určitú neprístupnosť vo vzťahoch, snahu „ovládnuť“ svoju mamu a korigovať v danej téme jej život, schopnosť racionalizovať svoje pocity ale zároveň aj snahu nevybuchnúť, city potlačiť, neplakať nad rozliatym mliekom, ale konať.
  • Slnko s aspektom na Merkúr. Ak Slnko aspektuje Merkúr, potom aj Merkúr aspektuje Slnko, nakoľko aj Merkúr má aspekt sedem domov od seba. Nachádzate tu teda zmiešané výsledky vplyvu oboch planét navzájom. Do domu, kde sedí Merkúr, vnáša Slnko inteligenciu, snahu presadiť sa prostredníctvom komunikácie a informácií, neochotu prijať kritiku, rešpekt voči inteligentným ľuďom, postojom a názorom, ale tiež neschopnosť odpustiť, ak niekto dehonestuje druhého (špeciálne teda vás osobne) len na základe všeobecného rozhľadu. Je tu tiež vidieť silná potreba vyjadrovať sa k určitej téme prostredníctvom médií či sociálnych sietí (tému indikuje znamenie, dom zase médium).
  • Slnko s aspektom na Venušu. Ak Slnko aspektuje Venušu, potom aj Venuša aspektuje Slnko, nakoľko aj Venuša má aspekt sedem domov od seba. Nachádzate tu teda zmiešané výsledky vplyvu oboch planét navzájom. Do domu, kde sedí Venuša, vnáša Slnko schopnosť presadiť sa prostredníctvom svojich talentov a túžob. Tiež je tu vidieť naviazanosť na materiálne statky a snaha prezentovať sa prostredníctvom nich. Buď Slnko podporí umelecký talent alebo prestíž, prípadne matériu a financie.
  • Slnko s aspektom na Mars. Opäť platí to, čo je popísané pri iných planétach. Každá z planét má siedmy aspekt, takže aj Mars sa v takomto prípade dostáva do obojstranného aspektu so Slnkom. Slnko pôsobí na dom, kde je umiestnený Mars a na Mars samotný tým spôsobom, že mu dodáva motiváciu, silu a takt. Niekedy sa stretnete aj s výbornými strategickými schopnosťami, hoc je skôr pravda, že je tu viditeľná viac priamočiarosť v dosahovaní svojich cieľov, než stratégia ako taká. Pointa je, že Slnko = kráľ veľmi jasne nakáže Marsu = vojakovi, aké územie má dobiť a kedy. Mars = vojak svojmu kráľovi = Slnku nepovie nie, jednoducho vykoná, čo mu bolo povedané. Toto vie byť celkom zábavná ale i nebezpečná kombinácia.
  • Slnko s aspektom na Jupiter. Opäť platí to, čo je popísané pri iných planétach. Každá z planét má siedmy aspekt, takže aj Jupiter sa v takomto prípade dostáva do obojstranného aspektu so Slnkom. Slnko pôsobí na dom, kde je umiestnený Jupiter a na Jupiter samotný tak, že sa učí, celý život. Toto je jedna z podstatne pokornejších a jemnejších kombinácií, pretože z človeka robí vzdelanca a toho, kto spoznáva svet. Je to dobrá kombinácia pre cestovanie a prácu s deťmi.
  • Slnko s aspektom na Saturn. Tiež platí, že sa aspektujú navzájom. Takže aký výsledok dostanete v dome, kde sedí Saturn, ak si naň posvieti Slnko „odnaproti“? V jednoduchosti – veľkú zodpovednosť. Toto je ideálne postavenie pre manažérov a vedúcich pracovníkov, ale tiež pre revolucionárov a ľudí, ktorí sa zaujímajú o blaho väčšiny. Naznačuje to drinu, ktorá bude dobre ohodnotená, ale aj pomerne veľkú záťaž, s ktorou je človek schopný sa popasovať. Úspech človek nachádza v druhej polovici života.
  • Slnko s aspektom na Rahu alebo Ketu. Rahu a Ketu sú veľmi nevyspytateľné, takže je ťažké vôbec vypichnúť nejaký jednoznačný výsledok. To, čo potrebujete pochopiť je to, že Rahu aj Ketu sa, podobne ako Mesiac, transformujú podľa znamenia a planét, s ktorými súvisia. Ak by sme ale pre tento účel predpokladali, že okolo nich nie je žiadna iná planéta (okrem Slnka, keďže sedí s jedným z nich, kým aspektuje toho druhého), potom by sme hovorili o extravagancii a nekonvenčnosti, ktorá je druhými odsudzovaná alebo nepochopená (konjunkcia s Rahu, aspekt Ketu) alebo o utiahnutosti, nízkej sebahodnote a snahe získať potvrdenie u veľkej skupiny ľudí (konjunkcia s Ketu, aspekt Rahu). Ale je to len jedna z mnohých interpretácií a rozhodne nie konečná.

Nabudúce si ukážeme, ako si interpretovať aspekty Mesiaca na ostatné planéty. Ak máte otázky, pokojne ma kontaktujte.