ASPEKTY PLANÉT V HOROSKOPE – MESIAC

S Mesiacom v horoskope je to vždy trochu nevyspytateľné, nakoľko sa jeho kvality aj charakter menia podľa toho, v akom znamení sa nachádza a ktoré planéty ho ovplyvňujú. Čo však ostáva rovnaké, je jeho „snaha“ priniesť do života človeka pocit komfortu, bezpečia a pohody.

Charakter Mesiaca sa v horoskope mení v prvom rade podľa znamenia, v ktorom sa nachádza. V praxi to znamená, že sa mení na nežnejšiu a láskavejšiu podobu planéty, ktorá danému znameniu vládne. Najlepšie je, ak si zosobníte Mesiac do pozície matky (či už tej skutočnej alebo matky vo vás samotných) a preložíte si znamenie ako kvality, ktoré táto matka má a ktorými sa stará o svoje dieťa / čo vy sami potrebujete preto, aby ste sa cítili dobre.

 • Mesiac v znamení Barana = miluje aktivitu, šport, akúkoľvek činnosť, reakcie sú prchké, rýchle, výbušné, láska je intenzívna, pre vnútorný pocit pohody nie je potrebné veľa a v podstate sa cíti dobre stále, len ho občas niečo vyruší, naštartuje, rozruší alebo nahnevá. Pre vnútorný pocit pohody je dôležité, aby boli zabezpečené základné potreby ako jedlo a teplo.
 • Mesiac v znamení Býka = Mesiac je v tomto znamení v exaltácií a popravde sa cíti skvelo, pretože má vnútorne nastavenú sebalásku a sebahodnotu, dokáže vnímať krásu tohto sveta, zároveň si dokáže dopriať všetko to, čo potrebuje. Pre vnútorný pocit pohody potrebuje niečo vlastniť či už ide o majetky, financie alebo partnera.
 • Mesiac v znamení Blížencov = takýto Mesiac je pomerne premenlivý a nestály, mení sa ako aprílové počasie alebo podľa toho, kto je práve v jeho okolí. Mesiac samotný to ovplyvňuje menej, než to ovplyvňuje napríklad okolie takéhoto človeka, ktoré len málokedy dokáže vnímať a ustáť tieto rýchle zmeny. Jediné, čo tu hrozí, je zmätenosť a mentálne vyčerpanie, inak sa Mesiac cíti dobre už len preto, že na svete existuje toľko rôznych vecí a ľudí, ktoré môže skúmať a s ktorými môže súvisieť.
 • Mesiac v znamení Raka = mnohí si prekladajú znamenie Raka ako veľmi materinské, nežné a starostlivé znamenie, ktoré prirodzene ovláda Mesiac. To všetko je pravda, len nezabúdajte na to, ako veľmi premenlivý Mesiac je, ako veľmi premenlivá dokáže byť žena a ako veľmi frustrovaná dokáže byť matka, ak sa jej neujde kúsok starostlivosti či času pre seba. Takýto Mesiac potrebuje domov, svoj priestor, chvíľku pre seba a vlastné rozjímanie, potrebuje okolo seba ľudí, na ktorých sa dokáže spoľahnúť a ktorý sa oňho (!!!) postarajú.
 • Mesiac v znamení Leva = tu je základným motívom pýcha, hrdosť a sebahodnota. Tým, že Mesiac býva premenlivý, niekedy tieto kvality kolíšu, ale štandardne to netrvá príliš dlho. Avšak takýto Mesiac býva panovačný a vyžaduje si rešpekt. Je niekedy omnoho viac náchylný na zúrivosť a hnev, než je to u Barana, pretože hnev u Barana je rýchly, prchký, ale u Leva je vecou jeho ega. Ak mu niekto berie jeho postavenie, dokáže byť veľmi, veľmi nepríjemný a dokáže za sebou spáliť mosty škrtnutím zápalkovej hlavičky.
 • Mesiac v znamení Panny = v tomto znamení v podstate Mesiac „trpí“ nakoľko má potrebu byť dokonalý pre všetkých a trpí perfekcionizmom. Pre ľudí v jeho okolí je to však človek, na ktorého sa môžu vždy spoľahnúť, hoci nechápu, prečo sa neustále niečím zaťažuje, trápi a nad čímsi zúfa. Je to človek veľmi inteligentný a starostlivý z hľadiska praktického poskytnutia medikamentov či osobnej participácie pri sebehorších vašich stavoch. Je to liečiteľ, opatrovateľ a služobník. V podstate, kým slúži, je mu dobre. Keď slúži veľa, vyčerpáva sa. Keď oddychuje, nenávidí sa. Keď pracuje, má sa rád. A tak to ide dokola.
 • Mesiac v znamení Váh = takto postavaný Mesiac je o vzťahoch, ale málokedy nachádza stabilitu. Dokáže vytušiť akúkoľvek nerovnosť v akomkoľvek vzťahu a bude sa ňou zaoberať a rozoberať ju až dokiaľ nedá misky váh zase do rovnováhy. Býva umelecky nadaný a inteligentný. Avšak často býva chladný.
 • Mesiac v znamení Škorpióna = Mesiac je v tomto znamení v takzvanej debiltácii, pretože prvoradou úlohou Mesiaca je zabezpečiť vám v živote pohodu v zmysle, že máte všetkého dostatok a druhí sa starajú o vás, nie vy o nich. Mesiac rovnako ako myseľ potrebuje balans a pokoj. Čím viac ho má, tým lepšie. V Škorpiónovi jej má pramálo, pretože aj keď žiaden reálny problém neexistuje, Škorpión ho nájde. Bude sa do morku kostí hrabať sám v sebe, v traumách, problémoch, závislostiach, bude sa snažiť očistiť od materiálneho sveta, bude sa snažiť pochopiť hĺbku, lásku, život i svet a v konečnom dôsledku nebude nikdy, ale že nikdy, úplne spokojný.
 • Mesiac v znamení Strelca = v tomto znamení sleduje Mesiac vyššie ciele, cíti volanie svojej duše a ide si za ním. Trpí vtedy, keď nemá dostatok priestoru na to, aby šiel za svojimi víziami a snami. Inak je vnútorne šťastný a naplnený, pretože je sám sebou na svojej krásnej životnej ceste.
 • Mesiac v znamení Kozorožca = takto postavený Mesiac je veľmi zodpovedný, štrukturovaný a organizovaný. Môže sa väčšinu času cítiť preťažený alebo pesimistický, ale zároveň je veľmi schopný vyriešiť si a zariadiť si všetko tak, aby postupne (väčšinou v druhej polovici života) našiel svoj kľud.
 • Mesiac v znamení Vodnár = takto postavený Mesiac súcití s našou planétou a všetkými bytosťami na nej, je outsider i vizionár, v podstate je to akýsi individualistický tulák s nežnou dušou, ktorý všade a zároveň nikam nezapadá. Jeho vnútorné šťastie pochádza z pomoci a z participácie v spoločnosti a na tomto svete.
 • Mesiac v znamení Rýb = Mesiac v tomto znamení môže byť búrlivý aj pokojný, môže byť láskavý ale aj utiahnutý, môže milovať bez podmienok alebo večne hľadať lásku. Je zároveň spokojný aj nespokojný, vidí svetlo i temnotu, pričom jedno ho ťahá na porvch a druhé do hĺbok nevedomia. Ak má čas pre seba, rozjímanie, tvorbu a izoláciu, vedie sa mu väčšinou dobre. Ak je príliš v realite, kolabuje. Ak je príliš duchovný, stráca sa z povrchu zemského.

Mesiac v konjunkcii s inou planétou

Ako som písala v predošlom blogu, planéty majú určité priateľstvá, ktoré ich ovplyvňujú. Pri Mesiaci to neplatí, pretože ten vychádza so všetkými. Rovnako ako matka, ktorá miluje všetky svoje deti bez ohľadu na to, čo si o nej myslia, či ju milujú alebo nenávidia, alebo či sú dobré či vzpurné. Avšak, aj keď Mesiac vychádza s každým, každý ho aj ovplyvňuje, rovnako ako pri tomto príklade s deťmi. Tam, kde je dieťa k matke dobré, matka sa cíti milovaná a potrebná. Tam, kde je dieťa vzpurné, nepríjemné, tam je matka zúfalá, cíti, že je na ňu vyvíjaný tlak, hrubosť, žije sa jej ťažšie a musí sa s tým nejako vysporiadať.

Ak teda Mesiac sedí s planétami ako Merkúr, Venuša, Jupiter či Slnko (aj keď toto je trochu diskutabilné), je spokojný. Akonáhle sedí s Marsom, Saturnom či Rahu alebo Ketu, je frustrovaný a je to z neho cítiť – človek sa stáva prchkým, depresívnym, má neskrotné očakávania a túžby, alebo sa cíti na všetko sám. Tiež takéto „spolužitie“ prináša živnú pôdu pre vznik rôznych duševných ochorení a problémov. Ak je Mesiac v dome sám a okolo neho nie sú žiadne planéty (v dome pred ním a v dome za ním = 2 domy a 12 domov od Mesiaca) znamená to, že takýto človek je rád sám a rád si veci robí sám. A to aj v prípade, že nejaká planéta Mesiac aspektuje.

Aspekty Mesiaca

Siedmy aspekt od Mesiaca (jediný aspekt Mesiaca) reprezentuje cit a podporu. Predstavte si to tak, že Mesiac čerpá z kvalít, ktoré má a ktoré rozvíja prostredníctvom znamenia a domu, v ktorých sedí. A toto všetko sa snaží aplikovať tam, kam sa presne pozerá – 7 domov od seba. Ak máte teda Mesiac v treťom dome v znamení Barana, potom to môže znamenať, že ste horlivý študent, ktorý sa neustále pýta, pretože túži po tom, aby spoznal svet v celej jeho celistvosti, aby dokázal vidieť viaceré uhly pohľadu na jednu a tú istú otázku. Tiež vám to môže naznačovať, že takýto človek bojuje so súrodencami o to, kto sa lepšie postará o otca a získa s ním lepší vzťah, bude mu lepším „parťákom“.

Ak vám prostredníctvom siedmeho aspektu Mesiac aspektuje nejakú planétu, potom jej charakteristiku určitým spôsobom mení. Nie je to ako pri Slnku, ktoré druhú planétu výrazne ovplyvní, tu ide skôr o zjemnenie prejavov tej druhej planéty. Opäť vám uvediem ako príklad matku, ktorá vidí, ako jej priebojné dieťa (Mars) zúri a chce si ísť strmhlav po svoju hračku, ktorú mu iné dieťa práve uchmatlo, a to aj za cenu hroziacej bitky. Matka takéto dieťa jemne chytí za ruku a šepne mu, nech vydrží, že to druhé dieťa to o chvíľu prestane baviť, alebo nech sa na chvíľu podelí, alebo že to ide vybaviť ona sama, rozumne a diplomaticky.

To, čo si tu ukážeme je len základná rovnica, ukážka, ako k aspektácii pristupovať. Konečný výsledok totižto závisí od znamenia a domov, v ktorých planéty sedia.

 • Mesiac s aspektom na Slnko = rovnováha a komunikácia medzi citmi a egom, človek sa snaží držať na uzde svoje ego v prípade, že mu na niekom alebo na niečom záleží.
 • Mesiac s aspektom na Merkúr = starostlivá komunikácia, spisovateľský talent, schopnosť vnímať reč tela, myšlienky druhých, postoje, názory, čítať v nich a vidieť aj skryté motívy, prináša viac taktu a viac premyslenosti do komunikácie.
 • Mesiac s aspektom na Venušu = neha, romantika, umelecké cítenie, otvorené prejavy citov, často vidieť problémy a sklamanie v láske vzhľadom na nereálne predstavy o nej, potreba pohodlia, matérie a statkov v živote, kladný a podporujúci vzťah so ženami v živote (ak do hry nevstupujú výbušné znamenia alebo Mars), oddanosť a hľadanie princa na bielom koni.
 • Mesiac s aspektom na Mars = tzv. Chandra Mangal Yoga, ktorá prináša veľkú motiváciu, schopnosť akcie, dobré rozhodovacie skills, orientáciu na výkon, sebestačnosť, minimalizmus, otvorenosť v prejavoch hnevu, ale tiež vznetlivosť, hnevlivosť, urážlivosť a prchkosť.
 • Mesiac s aspektom na Saturn = tu je vidieť depresívne tendencie (skôr kvôli tomu, že aj Saturn ovplyvňuje Mesiac), ale tiež snahu postarať sa o to, aby ostatným bolo dobre aj za cenu toho, že sa človek zničí, unaví a pôjde cez svoje vlastné hranice.
 • Mesiac s aspektom na Jupiter = toto je veľmi pekná kombinácia vnútorného šťastia a naplnenia. Môže byť aj problematická, do veľkej miery závisí od toho, v akom znamení je Mesiac usadený. Vo všeobecnosti však platí, že aj keby bol v znamení Škorpióna, Jupiter z Býka mu prináša to, čo Mesiac vnútorne hľadá a upokojuje jeho neistoty prostredníctvom vyššieho vedomia alebo „darov“, ktoré človek nachádza na svojej životnej ceste.
 • Mesiac s aspektom na Rahu / Ketu = toto je najriskantnejšie postavenie, čo sa týka predispozícii na duševné poruchy alebo poruchy správania. POZOR je to iba jeden z možných indikátorov a ani náhodou jediný, preto, prosím, nesúďte duševné poruchy len na základe tohto postavenia. Každopádne, určite do života človeka prináša takéto postavenie rôzne úzkosti a strachy.

Nabudúce si ukážeme, ako si interpretovať aspekty Merkúru na ostatné planéty. Ak máte otázky, pokojne ma kontaktujte.