ASPEKTY PLANÉT V HOROSKOPE – MERKÚR

Merkúr má podľa védskej astrológie iba jeden aspekt, rovnako ako Slnko, Mesiac a Venuša. Aspektuje dom alebo aj planéty, ktoré sú umiestnené 7 domov od neho. Tento aspekt poukazuje na to, čo vás zaujíma a kde aplikujete najčastejšie svoje komunikačné zručnosti a svoj intelekt.

Merkúr v horoskope si môžete predstaviť ako horlivého a nadaného študenta. Niekoho, kto je mladý, plný života, ale trochu roztekaný a občas aj premúdrelý. Chce všetko vedieť, všetko spoznať, myseľ mu funguje na plné obrátky, dokáže nasať veľké množstvo vedomostí, pospájať si ich do väčších celkov a vyvodzovať z nich závery. Nie vždy je však plne sústredený a orientovaný na správny výsledok. Omnoho viac ako výsledok ho totiž fascinuje samotné bádanie a rozprávanie o veciach, zážitkoch a samotnom živote.

Merkúr v horoskope

Podobne ako Mesiac, aj Merkúr je planétou, ktorá je do značnej miery ovplyvniteľná tým, v akom znamení sa práve nachádza. Ale kým Mesiac sa týmto znamením takpovediac stáva, Merkúr toto znamenie a jeho kvality rád iba skúma a sleduje, kam ho ich používanie dovedie. V Baranovi je rýchly, akčný a potrebuje informácie okamžite získať a rovnako urýchlene ich aj pustiť von. V Býkovi sa zaujíma o matematiku a financie, môže mať určité umelecké nadanie, ale aj to využíva tak, aby čosi predal. V Blížencoch je to večné dieťa plné otázok o živote. V Rakovi je starostlivý a ustráchaný, v Levovi priebojný a nebojácny, jasne si stojaci za svojim názorom a s tendenciou prevalcovať druhých.

V Panne si po prvý raz potrpí naozaj na detail a každá informácia prechádza značným kritickým sitom. Vo Váhach je výborným obchodníkom a právnikom, v Škorpiónovi zase prieskumníkom, výskumníkom či detektívom. V Strelcovi sa učí preto, aby získal informačnú bázu pre svoju vlastnú učiteľskú kariéru alebo cestu. V Kozorožcovi je utiahnutý azda najviac, pretože je pragmatický a realistický a stráca zo svojej naivnej a dobrodružnej nevyspytateľnej nátury. Vo Vodnárovi chce zmeniť svet a v Rybách chce tvoriť tak, aby druhým ľuďom prostredníctvom svojich mentálnych obrazov preliečil ich vnútorný svet.

Merkúr v domoch

V zásade by sa dalo povedať, že tam, kde Merkúr sedí, tam má najlepšiu bázu informácií. Ak sedí v prvom dome, vie toho dosť o tele, správnej výžive, o osobnosti, jej štruktúre, o psychológii, mentálnom zdraví alebo o celistvom prístupe k medicíne či životu ako takému. V druhom dome si vie veľmi dobre poradiť s informáciami ohľadom financií a obchodu, špeciálne ak má možnosť učiť sa to od detstva v rámci nejakého rodinného biznisu. V treťom dome miluje informácie ako také, komunikáciu s ľuďmi, médiá, reklamu, písanie a akúkoľvek inú formu „hry“ so slovíčkami a predstavivosťou. V štvrtom dome ho nachádzame ako človeka, ktorý sa zaujíma o emócie, hodnoty, majetky a statky, vie byť výborným realitným maklérom so širokým prehľadom nehnuteľností a hypotekárnych úverov. V piatom dome je multitalentom v oblasti kreativity a je pre neho typické, že ak podniká alebo niečo tvorí, potom robí na mnohých častiach zo svojho podnikania alebo úloh (ak je napríklad režisérom, tak píše aj scenár, nachádza sa za kamerou, obsadí nejakú malú úlohu, vyberie si hudbu a ešte aj animuje teaser).

V šiestom dome vie byť výborným holistickým liečiteľom alebo lekárom či výživovým špecialistom, tiež je toto postavenie výborné pre administratívnych pracovníkov. V siedmom dome je nadaný v práve, zákonoch, verejnom vystupovaní a obchodných dohodách. Vo ôsmom dome ho fascinujú okultné vedy a stáva sa ezoterikom, v deviatom dome zase učiteľom, koučom, mentorom alebo duchovným vodcom či kňazom. V desiatom dome si potrpí na správnosť komunikácie, je zodpovedný za svoje slová a je výborným predstaviteľom pre manažérsku pozíciu najmä z hľadiska toho, že vie všetko (ale naozaj všetko) správne vykomunikovať. V jedenástom dome tu stretávame človeka, ktorý sa zaujíma o verejné blaho a systém, spoločnosť, environmentalistiku, neziskové organizácie, podporu ľudí v núdzi, ale tiež tu nájdeme výborných finančných poradcov a úspešných biznismanov. V dvanástom dome sa Merkúr trochu stráca a má dosť čo robiť, aby sa vynoril nad hladinu a poriadne sa nadýchol. Tu mu trvá azda najdlhšie, kým nájde správny smer a odváži sa hovoriť svoju vlastnú vnútornú pravdu.

Merkúr v aspektoch

Ak si pospájate jednotlivé znamenia a domy dohromady, dostanete celkom pekný základný obraz o tom, ako funguje váš osobný Merkúr vo vašom osobnom horoskope. Druhým krokom je vyhodnotiť si, kam jeho energia smeruje (7 domov od seba). Primárne sa stále pohybujeme na tej istej škále identických vecí, pretože aj Merkúr dobre pozná seba (1. dom) zaujíma sa o to, ako sa môže angažovať a realizovať prostredníctvom vzťahu s druhým človekom (7. dom) alebo ako sa odprezentovať vo verejnosti (opäť 7. dom) = obchod, verejné vystúpenia, dohody, zväzky, uzatváranie zmlúv a tak podobne. Ak sa Merkúr zaujíma o financie (2. dom), potom bude výrazne angažovaný do toho, aby druhým ľuďom radil, kam investovať ich peniaze (8. dom = peniaze cudzích ľudí, investície, fondy). Ak sa Merkúr zaujíma o komunikáciu a informácie ako také (3. dom), potom skôr či neskôr bude chcieť tieto informácie predávať ďalej, a to už len z toho dôvodu, že bude informáciami natlakovaný ako hrniec a bude im potrebovať dať priechod von v nejakom ucelenom zväzku (9. dom = učenie, vyučovanie, publikovanie).

Tu nám však do hry vstupujú aj ďalšie planéty. Ak nejaké planéty sedia priamo s Merkúrom, potom platí, že mu určitým spôsobom pomáhajú / nepomáhajú prostredníctvom svojich vlastností vyjadriť to, čo vyjadriť chce. Ak si Merkúr spojíte so Slnkom, vidíte tu inteligenciu ale aj ego. Ak ho spojíte s Mesiacom, bude sa viac orientovať na emocionálnu stránku veci, bude mať dobrú intuíciu, vhľady, talenty. Ak ho spojíte s Venušou, potom tu máte pred sebou romantika a snílka alebo excelentného právnika či obchodníka. Ak ho spojíte s Jupiterom, zaručene bude inklinovať ku knihám a určitej forme vedenia druhých. Ak ho spojíte s Marsom, bude sa snažiť všetky informácie aplikovať do reality a kým mu realita nepotvrdí správnosť týchto informácií, nebude s nimi chcieť ďalej narábať. Potom tu máme ešte Saturn, ktorý Merkúr výrazne ovplyvní v jeho prejavoch, bude ho sekať, karhať, obmedzovať a v prípade nepriaznivého postavenia mu úplne zoberie vietor z plachiet. V prípade Rahu a Ketu tu zase vidíte buď duchovnú alebo extrémne povrchnú cestu v rámci komunikácie (osvietenie vs. drby).

Teraz nás však zaujíma, čo sa stane, ak Merkúr sedí 7 domov od nejakej planéty a teda túto planétu aspektuje a zároveň daná planéta aspektuje aj neho (nakoľko všetky planéty vo védskej astrológií majú aspekt 7 domov od seba). Kvality, ktoré tu spomeniem, sa môžu líšiť od prípadu k prípadu, pretože momentálne sa sústredím iba na jeden oddelený výsek horoskopu a teda akonáhle by doňho vstúpili ďalší hráči (planéty, yogas, aspekty, konjunkcie) význam by sa do určitej (niekedy dosť výraznej) miery zmenil. Ale skúsim vám to načrtnúť aspoň v najzákladnejšom základe tak, aby ste s tým vedeli pracovať aj sami.

  • Merkúr s aspektom na Slnko = tento prípad sa stať nemôže, nakoľko Merkúr je vždy max 3 domy od Slnka
  • Merkúr s aspektom na Mesiac = tu nám do hry vstupujú dve planéty, ktoré sú výrazne ovplyvniteľné znamením, takže je len veľmi ťažké odhadnúť konkrétny výsledok bez toho, aby sme vedeli, v akom znamení sedia a ktorý dom „obývajú“. V základe tu však máte veľmi dobré predispozície pre intuíciu a spisovateľský talent. Zároveň tento aspekt poukazuje na časté krátke cesty a cestovanie za poznaním.
  • Merkúr s aspektom na Venušu = toto postavenie si môžete predstaviť, ako keď sa stretne princ s princeznou na bále a hľadia na seba z opačného kúta tanečnej sály. Je v tom určité čaro okamihu, ľahkosť, záujem, krása, dvorenie, vyznanie. Toto postavenie poukazuje na schopnosť lásky na diaľku, romantické listy, romantické predstavy, dvorenie, nadšenie a tiež určitý idealizmus, ktorý sa môže alebo nemusí stretnúť s tvrdou realitou (záleží, ako veľmi túto dvojicu ovplyvňuje „kráľovský radca“ Saturn).
  • Merkúr s aspektom na Mars = tu môžete vždy a za každých okolností bez ohľadu na znamenia a domy vidieť tvrdohlavosť, agresívnu komunikáciu, snahu vykomunikovať to, čo „chcem“ a ako „chcem“. Prítomná je drzosť, neohrabanosť, impulzívnosť, hnev, frustrácia a to všetko sa pretavuje do komunikácie a prístupu k druhým ľuďom v rámci komunikácie. Na druhú stranu, ak takýto človek trochu popracuje na asertivite, vie veľmi rýchlo dosiahnuť svoje ciele. Zároveň je výborným motivátorom.
  • Merkúr s aspektom na Jupiter = v tomto prípade, nech už sa to zdá akokoľvek pozitívne postavenie, dochádza k sporu medzi „učiteľom“ a „žiakom“. Učiteľ má za to, že žiak má počúvať a žiak má za to, že toho vie o živote viac ako ten „pán“ za katedrou, lebo on žije medzi ľuďmi a nestavia sa nad zákon sám. Vidieť tu určitý dogmatizmus ale aj snahu o pochopenie pohľadu druhých. Tiež si môžete všimnúť, že takýto človek rozpráva dlho a je nerád prerušovaný. Jeho príbehy majú časté odbočky, jeho prejav je rozsiahly a rád sa počúva. Môže sa prejavovať až ako „kazateľ“. Na strane druhej je však stále otvorený tomu, aby získaval nové a nové informácie. Ale musíte ho presvedčiť, že naozaj stoja za to a sú cenné, aby ich prijal za svoje.
  • Merkúr s aspektom na Saturn = povedala by som, že je omnoho lepšie mať Merkúr v aspekte so Saturnom, než mať Merkúr v konjunkcii so Saturnom. Takto má Merkúr stále príležitosť nasávať veľké množstvo informácií a žiť si svoj vlastný život, jediné, čo sa mu deje, je to, že keď sa chce posunúť ďalej, k predávaniu a využitiu týchto informácií, musí si určitý čas počkať. Saturn proces transformácie zo žiaka na učiteľa spomaľuje, Merkúr je podrobovaný viacerým skúškam, v ktorých musí obstáť, aby získal vytúžený „titul“. Na jeho ceste stať sa „vodcom“ jednoducho stoja učité prekážky, ktoré majú preveriť jeho charakter, silu, stabilitu a rýdzosť poznatkov. Zároveň si môžete všimnúť, že takýto človek vo svojom učení a vyučovaní dosiahne úspech až po tom, keď si sám prejde tým, čo chce vyučovať (napríklad ak chce ľudí učiť o tom, ako prestať fajčiť, pravdepodobne sa bude sám 40 rokov zaoberať tým, že chce prestať fajčiť a bude mať za sebou desiatky neúspešných pokusov, kým príde na ten správny a bude môcť predávať ho ďalej.)
  • Merkúr s aspektom na Rahu / Ketu = ak je Merkúr v spojení s Rahu a Ketu, je to prvým signálom pre astrológa, že človek môže mať nejaký problém. Táto kombinácia sa spája s poruchami reči, výslovnosti, s račkovaním, tiež však s ADHD alebo inými problémami s pozornosťou. Myseľ sa v tomto prípade totiž nachádza v akomsi „smogu“, v hmle, v ktorej nie je jasne vidieť buď preto, že je tam toho veľa alebo pre to, že tam nevidno nič a to vyvoláva strach a neistotu. Ale ako píšem, je to jeden z prvých signálov a nie diagnóza samotná. Určite si však môžete všimnúť, že myseľ takéhoto človeka je veľmi rýchla, pohyby jeho rúk sú rýchle, že nie vždy vie zachytiť správne to, čo má v hlave, niekde sa to môže cestou strácať (v zhone, v nesústredenosti alebo proste to len tak zmizne).

To by bolo na dnes za mňa všetko a nabudúce si ukážeme, ako si interpretovať aspekty Venuše na ostatné planéty. Ak máte otázky, pokojne ma kontaktujte.