ASPEKTY PLANÉT V HOROSKOPE – VENUŠA

Venuša v horoskope reprezentuje v prvom rada vášho manžela, prípadne partnera, s ktorým tvoríte svoj život bok po boku. V horoskope muža predstavuje aj dlhodobé vzťahy so ženami, to znamená tie, v ktorých je citovo angažovaný a berie ich vážne. V horoskope ženy takéto vzťahy reprezentuje Jupiter, Venuša zodpovedá až za tie, v ktorých sa realizuje spoločné bývanie, budúcnosť, deti (ak teda partneri nie sú zobratí). Krátkodobé vzťahy v oboch prípadoch reprezentuje Merkúr.

Venuša je legenda

Venuša má vo védskej astrológii svojho “avatara”, niekoho, kto nám pripomína svojim príbehom jej symboliku. Týmto avatarom je Parashurama (6-ty avatar lorda Vishnu). Parashurama zabil svoju matku, pretože si to želal jeho otec. A jeho otec bol týmto skutkom a synovou oddanosťou tak ohromený, že mu povedal, že si môže želať čokoľvek na svete a on mu to splní. Parashurama si vypýtal jeho požehnanie, aby mohol priniesť matku späť zo sveta mŕtvych. (Tento príbeh korešponduje s tým, že Venuša na oblohe mizne na určitý čas a potom sa zase vracia. Zatieňuje ju Slnko = ego, otec.) Čo to znamená pre nás? Jednoducho to, že Venuša má moc nás priviesť späť k životu, respektíve nám dáva nesmrteľnosť. Keď sa nad tým zamyslíte, je tu jedna vec, vďaka ktorej sa v skutočnom svete naozaj stávame nesmrteľnými, prípadne sa znovuzrodíme, a tou je sláva.

V horoskope síce prirodzene indikuje slávu Slnko, ale tú slávu, po ktorej všetci túžime, ktorá je oslnivá, príjemná, materiálna, tá sláva, kedy nás všetci poznajú a obdivujú a zapisujú do 100-vky najlepšie vyzerajúcich / zarábajúcich mužov / žien tejto planéty, to je práve Venuša. Venuša z nás robí legendu.

Venuša v horoskope teda reprezentuje celé spektrum vecí = manželstvo, láska, partner, manžel, schopnosť užívať si život, krása, umenie, diplomacia, jednanie, vzťahy so ženami, milosť, vnímavosť, citlivosť, romantickosť, ženskosť, partnerský život, viera v Boha, sláva, bohatstvo, matéria, legenda. Vidíme v nej prísľub milostného života, vidíme prísľub bohatstva – auto, pozemky, fashion vecičky, iPhony a Gucci kabelky, vidíme lásku, šťastie a naplnenie z niečoho / alebo niekoho, a v neposlednom rade teda vidíme potenciál slávy a dobrej reputácie.

Aspekty Venuše

Venuša má podľa védskej astrológie, rovnako ako Slnko, Mesiac a Merkúr, jeden jediný aspekt, a to je 7 domov od seba. Poukazuje nám na to, čo potrebujeme v láske, kam smerujú naše city, kde hľadáme pôžitok vo vonkajšom svete. Podstatné je uvedomiť si, že láska k niečomu, je vidieť z toho znamenia a domu, v ktorom Venuša sedí. Tento dom a toto znamenie nám dáva jasnú predstavu o kvalitách našej Venuše a aj o kvalitách partnerov, ktorých v živote máme, prípadne o hmotných statkoch, ktoré vlastníme. To, kde Venuša sedí je to, čo máme. To, kam Venuša „pozerá“ tých 7 domov od seba, je to, po čom túžime, to, čo hľadáme, to kam smerujeme našu tvorivú energiu v mene lásky, Boha, slávy či bohatstva. Čo potrebujeme, po čom túžime, čo tvoríme, čo vytvárame, kam smerujeme. Toto je omnoho aktívnejšia energia než energia samotnej Venuše v dome a v znamení. Tam si to skôr užívame, zatiaľ čo v aspekte to skutočne buď hľadáme alebo to tvoríme.

  • Venuša s aspektom na Slnko = tento prípad sa stať nemôže, nakoľko Venuša je vždy max 3 domy od Slnka
  • Venuša s aspektom na Mesiac = v tomto prípade sa nám „násobí“ ženská tvorivá energia. Je tu výrazná krása, zmyselnosť, požitkárstvo. Je tu viditeľná sláva, bohatstvo, rodinný život, deti, hmotné majetky a statky. Energia je však viac pasívna, prijímajúca, je tu príznačný flow života a viera v to, že sa niekto alebo niečo o nás v živote postará a že sa k nám dostane to, čo potrebujeme, vtedy, keď to potrebujeme. Jediná tvorivá energia v zmysle, že niečo vyrábam, je tu zastúpená v zmysle vytvárania umenia alebo krásneho domova (architektúra, interiérový dizajn).

Pozor: Veľmi veľa ľudí si myslí, že ak je Venuša v exaltácii v znamení Rýb, potom do života vstupuje veľké bohatstvo a krásny manžel či manželka. Trochu to v tejto chvíli poopravím, pretože je dôležité si uvedomiť, že najvyššia forma lásky, je z hľadiska astrológie láska k Bohu, planéte alebo vesmíru. Títo ľudia nemajú práve záujem o hmotné statky a o pozemskú lásku. Oni smerujú svoju lásku k vyšším silám, vyšším cieľom. Takýto partner cíti väčšiu odovzdanosť k tomu, čo je „nad“, než k vám ako k človeku. Jeho láska je všadeprítomná a všeobjímajúca, ale nemusí byť nutne fyzická.

  • Venuša s aspektom na Merkúr = toto postavenie býva zväčša plné romantiky a snov, ale nie vždy prináša praktickosť do života. Takýto človek môže byť veľmi tvorivý a môže mať bujnú fantáziu, ale nemusí to vždy vedieť práve zúžitkovať. Častejšie sa stáva, že ho niekto „objaví“ ako talent, než to, že by rozbehol vlastný biznis alebo denno-denne pracoval na svojich kreatívnych projektoch. Toto postavenie výrazne ovplyvňuje „bozk múzy“, a teda človek tvorí vtedy, keď je múza prítomná a je pasívny vtedy, keď sa múza nehlási. Ak však pracuje so slovom, písmom alebo médiami (ak to horoskop nenaznačuje inak, tak ideálne, ak má nejakého manažéra alebo šéfa, ktorý nad ním drží stráž ohľadom taskov a deadlinov), dokáže sa pekne zviditeľniť. Toto postavenie praje najmä ľuďom, ktorí sú aktívni na sociálnych sieťach, dáva príležitosť stať sa influencerom. V prípade, že do hry vstupuje aj Saturn, úspech prichádza neskôr, ale býva stabilnejší.
  • Venuša s aspektom na Jupiter = tu vidíte niečo veľmi podobné, ako keď máte postavenú Venušu v exaltácii v znamení Rýb. Tento človek má vyvinutú morálku a cit pre to, čo je „nad nami“, čo je mimo našich spoločenských noriem a zákonov. Vo väčšine prípadov sa riadi zákonom spravodlivosti, pravdovravnosti, čestnosti, úcty, rešpektu, cnosti. Je to výborné postavenie pre astrológov, duchovných učiteľov, vodcov, ale aj pre diplomatov a právnikov, prípadne sudcov na najvyšších postoch. S týmto postavením sa dokážete stať pokojne aj ministrom spravodlivosti, alebo niekým, kto udržiava zákony v rámci firmy, spoločnosti alebo nejakej organizácie, prípadne sa venuje ochrane a právam zvierat či minoritných skupín.
  • Venuša s aspektom na Mars = toto postavenie je plné vášne, ale aj rozbrojov. Takýto človek si dokáže plniť sny, je priebojný, chce byť prvý a víťaziť. Tu hrá veľkú rolu to, či sa jedna z týchto planét nenachádza vo vodnom znamení. Venuša vo vodných znameniach je totiž intuitívna, vnímavá a Mars, ktorý sa nachádza tým pádom oproti v zemskom znamení, je uvážlivý a praktický. Ak sa však vo vodnom znamení nachádza Mars, necíti sa úplne fit, býva trochu rozorvaný, neistý, podozrievavý, stratený a nepraktický. V takomto prípade Venuša vie, čo má robiť pre dosiahnutie svojich cieľov, ale akonáhle sa pustí do akcie, Mars zneistie a cesta k úspechu sa začne kľukatiť, rásť, opäť padať, zase rásť a človek sa dostáva do akéhosi turbulentného kolečka, z ktorého nenájde cestu von, dokiaľ sa nevycentruje. Tu je potom ideálne pracovať buď s púšťaním neistoty (plávanie, pobyt pri vode) alebo s uzemnením sa (chôdza naboso po lese, meditácia na uzemnenie, meditácia s určitým focusom – na sviečku napríklad).
  • Venuša s aspektom na Saturn = toto postavenie je omnoho viac praktické a je výborné, ak chcete budovať svoju kariéru v nejakom kreatívnom odvetví. Ideálne postavenie pre filmový priemysel, zábavný priemysel, fotografiu alebo modeling (avšak v neskoršom veku).
  • Venuša na ose Rahu / Ketu = Ak je Venuša v konjunkcii s Rahu a v aspekte na Ketu, veľmi často sa stáva, že takýto človek sa rodí do bohatej rodiny alebo sám pomerne rýchlo zbohatne. Postavenie je o tom, že si človek má možnosť užiť luxus a pôžitky tohto sveta, ale… prestanú mu dávať zmysel. Preložiť si to môžete tak, že matéria je k dispozícii, ale neprináša šťastie. V opačnom prípade, ak je Venuša v konjunkcii s Ketu a v aspekte na Rahu, najčastejšie je téma o tom, že človek sníva o láske, ale nenachádza to, čo hľadá. Často sa stretávam s tým, že takýto človek dal napríklad v minulom živote sľub svojmu partnerovi, že ho bude naveky milovať. Tým pádom nech hľadá v súčasnom živote ako hľadá (ak nestretne danú dušu z minulosti), tak nenachádza toho, na koho je jeho duša naviazaná. Z materiálneho hľadiska toto postavenie nemusí značiť chudobu, skôr značí oddelenie od pozemských statkov, oddelenie od toho, „čo mám“ a aktívne hľadanie, až ponáhľanie sa za tým, čo naznačuje Rahu na opačnej strane. Tu veľmi pomáha, keď sa Rahu a Ketu dostanú do svojho pôvodného postavenia, aké mali v čase narodenia človeka. Prvý cyklus (17 – 19 rokov) je o karme. Druhý cyklus (ďalších 17 – 19 rokov) je o hľadaní cesty k dharma, takže ho sprevádza chaos, čistenie, preliečovanie starých nánosov. Tretí cyklus (ďalších 17 – 19 rokov) je potom už o nachádzaní dharma, človek konečne vidí, kto je a kam smeruje.

Nabudúce si ukážeme, ako si interpretovať aspekty Marsu na ostatné planéty. Ak máte otázky, pokojne ma kontaktujte.