ASPEKTY PLANÉT V HOROSKOPE – JUPITER

Jupiter v horoskope si je svojim vlastným pánom. Je azda jedinou planétou, ktorá dokáže krotiť „démonov“ ostatných planét. Dokáže ich usmerniť, dokáže im požehnať, dokáže im pomôcť, poučiť ich, naučiť ich, vyformovať ich. To isté robí s nami, v našich vlastných životoch. Jupiter reprezentuje nášho vnútorného gurua, učiteľa, otca, moralistu, právnika, poradcu i pútnika a mnícha, ktorý si razí svoju cestu šťastia a pomoci druhým.

Náš vnútorný guru a generál

V západnej astrológii sa Jupiter nazýva aj „veľké šťastie“. Je to z toho dôvodu, že kdekoľvek je v horoskope postavený, vnáša do tohto domu určitý optimizmus, expanziu, radosť a prirodzenosť. Je to akoby vás v danej oblasti pobozkala na čelo Šťastena. Vo védskej astrológii má však Jupiter trochu iný význam. Predstavuje síce radcu, kňaza, astrológa, ale z minulosti si treba uvedomiť úlohu týchto ľudí v kráľovstve, po boku panovníka. Neradili vo veciach dobra a zla alebo neveštili budúcnosť len tak z pasie. Boli pre kráľa radcami vo veciach stratégie – vojny, nasledovníka trónu, získavania ďalších území. Radili mu, kedy je vhodné ísť do akcie a kedy vyčkať. Radili mu vojenskú stratégiu na nepriateľa. Jupiter je v skutočnosti vojenský generál! (Mnohí si myslia, že Mars je generál, ale Mars je iba vojak. Mars potrebuje rozkaz “zhora”, aby vedel, čo má robiť. Jupiter predstavuje ten rozkaz “zhora”, ktorý mu povie, ako vyhrať vojnu.)

Jupiter patrí medzi planéty, ktoré popisujú skutočnosť takú, aká je. Ak chcete spoznať osobnosť človeka, potom pozerajte na Slnko, Mesiac a Jupiter.

Druhá vec, ktorú je dobré si uvedomiť, je tá, že Jupiter funguje ako expanzia – čoho sa dotkne, to sa znásobí, rozmnoží, narastie. Jupiter vám môže zvýšiť chuť na jedlo aj chuť na sex, tiež vám môže zvýšiť morálku alebo chtíč po uznaní a akceptovaní v spoločnosti, ktorý vás môže dohnať až k nemorálnemu správaniu. Jupiter chce všetko “vo veľkom” – veľký dom, najlepšie auto, rozsiahle pozemky, najkrajšie ženy. Vie byť riadny komandant, ktorý nie je tou rýdzou božskou bytosťou meditujúcou na úpätí hôr, ako si ho vždy predstavujeme. Jupiter predstavuje tiež neobmedzené bohatstvo materiálneho charakteru a je “patrónom” vydavateľov, filmárov, spisovateľov a scenáristov.

Jupiter v jednotlivých znameniach

Keď si teda vo svojom horoskope pozriete, kde sedí váš Jupiter, uvedomte si, že týmto smerom vás bude smerovať, tieto hodnoty a túto morálku vo vás bude budovať. Predstavte si ho pred sebou ako učiteľa, ktorý niečomu verí, alebo ako kňaza, ktorý káže božskú pravdu a káže ju spôsobom, že máte pocit, že inej cesty niet a toto je tá oná a jediná pravda. Jupiter je z tohto pohľadu tá „pravda-pravdúca“ priamo vo vás.

Najskôr je dobré uvedomiť si živel, v ktorom sa Jupiter nachádza. Ak je pod vplyvom živlu ohňa, bude viac dominantný, panovačný, zameraný na cieľ a dosahovanie výsledkov. Jednou zo základných hodnôt v živote bude určitá akcia (zmeniť svet, ochrániť druhých, nájsť svoju cestu, ukázať cestu druhým atď.). Takýto človek nebude vedieť mlčať, keď uvidí, že sa koná čosi, čo nie je spravodlivé. Tento človek sa postaví do boja, ak pôjde o to, čo je fér. Bude sa biť za svoju pravdu a bude sa byť sa slobodu. Ak je pod vplyvom živlu zeme, bude viac zameraný na ochranu, majetok a udržateľnosť zdrojov (či už tých hmotných alebo nehmotných). Jeho akcie nebudú viditeľné vo vonkajšom svete, ale jeho morálka bude mať veľmi silné korene a bude takmer nemenná. Problémy uvidí (a často aj vyrieši) skôr než nastanú, bude ochraňovať planétu a najmenších.

Jupiter v živle vody je Jupiter najviac orientovaný na duchovný svet, emócie a osvietenie. Bude presadzovať hodnoty ako rešpekt, úcta a láska. Bude dôverný, ochotný vždy pomôcť, zameraný na vzťahy a rodinu či svet. Ak by šlo do „boja“ ako prvé zbalí svoje deti a pôjde hľadať úkryt do hôr. Bude dôverný, citlivý, duchovný. Bude liečiteľ. No a keď bude v živle vzduchu, potom bude jeho hodnotou primárne komunikácia a vzťahy medzi ľuďmi postavené na intelekte. Bude si vážiť tých, čo hovoria, keď majú čo a mlčia vtedy, keď nemajú čo. Bude preferovať vzdelanie, pravdovravnosť, pravdu, informácie, učenie sa a vyučovanie. Môže byť príliš dogmatický a príliš zameraný na expanziu informácií do celého sveta, prípadne zabudne na detaily.

 • Jupiter v Baranovi – sloboda, jednoduchosť, jednoznačnosť
 • Jupiter v Býkovi – rodina, financie, pevné hodnoty
 • Jupiter v Blížencoch – rozniesť pravdu, objektivita, komunikácia
 • Jupiter v Rakovi – rodina, ochrana, láska
 • Jupiter v Levovi – kreativita, individualita, deti, vládnuť
 • Jupiter v Panne – zdravie, práca, služba
 • Jupiter vo Váhach – férovosť, výhodnosť, spravodlivosť
 • Jupiter v Škorpiónovi – hľadanie pravdy, okultné vedy, psychológia
 • Jupiter v Strelcovi – morálka, hlboká pravda, duchovné vedomie a vedenie
 • Jupiter v Kozorožcovi – stres z udržateľnosti a zodpovednosti
 • Jupiter vo Vodnárovi – pomoc komunitám, rovnoprávnosť, sloboda žiť
 • Jupiter v Rybách – duchovná pomoc, liečiteľstvo, osvietenie, oslobodenie

Jupiter v jednotlivých aspektoch

Ako som písala hneď v úvode, Jupiter je planéta, ktorá sa len tak ľahko nedá ovplyvniť aspektom od iných planét (reálne ju pozitívna planéta nabije tak o 5% a negatívna jej môže zobrať zo sily tak 5 – 10%, keby som to mala nejako odhadovo vyčísliť a nebrať pri tom do úvahy Rahu a Ketu, prípadne príliš silný Saturn). Na druhej strane, Jupiter je považovaný za najväčšiu planétu (hoci nie za najväčšiu „graha“ – védsky názov pre planéty v zmysle „nebeské telesá, ktoré sú zdrojom energie“), takže jeho vplyv vie byť na iné planéty značný. Jupiter má vo védskej astrológii 3 aspekty, a to 5 domov od seba (deti, vzdelávanie, motivácia), 7 domov od seba (vedenie, líderstvo) a 9 domov od seba (vyššie vzdelanie, vedomie, morálka, dharma). Pozrime sa teda na to, aký súvis to má s ostatnými planétami.

 • Jupiter v aspekte na Slnko – v tomto prípade si sem môžete priradiť presne tie slová, ktoré sú popísané pri jednotlivých aspektoch. Ak je Slnko 5 domov od Jupitera, takýto človek sa rád učí, je neustále motivovaný, má rád deti, dokáže sa tešiť ako malé dieťa. Ak je Slnko 7 domov od Jupitera, takýto človek má prirodzenú charizmu a schopnosti kňaza, lídra, učiteľa, mentora. Ak je Slnko 9 domov od Jupitera, tento človek býva vzdelaný, múdry, morálny, má vyššie ciele a nasleduje svoju dharma (osud).
 • Jupiter v aspekte na Mesiac – takýto človek máva zväčša „šťastnú náturu“, býva optimistický, dobre naladený, veselý, rád sa smeje, dokáže si život užiť a dopriať si patričné bohatstvo, ktoré považuje za niečo, čo mu prináleží, čo si zaslúži, čo ho obohacuje na duchu (forma bohatstva závisí od znamení). Miera toho, či je toto zmýšľanie detinské alebo uvedomelé, závisí od toho, či ide o aspekt 5, 7 alebo 9. Inak výborné postavenie pre spisovateľov.
 • Jupiter v aspekte na Merkúr – tito audia bývají často veľmi múdri, vzdelaní, analyticky a komunikačne zdatní. Cieľom v ich živote je komunikacie alebo publikačná činnosť.
 • Jupiter v aspekte na Venušu – to, čo je o tento kominíci možné s určitosťou povedať, je to, že takýto človek vníma spojenie s niečím vyšším. Nie vždy to býva Boh, hoci je to prominentné postavenie pre kňazov a duchovných (Venuša – láska, Jupiter – guru = láska k niečomu vyššiemu). Niekedy sa toto postavenie „zvrtne“ z duchovna do matérie, a to tu potom vidíte skutočné, a často aj veľké, materiálne bohatstvo.
 • Jupiter v aspekte na Mars – toto postavenie je postavenie bojovníkov za spravodlivosť, bojovníkov, revolucionárov, motivátorov, organizátorov a všetkých tých, ktorý majú na jednom mieste nohy a na mieste druhom ruky – jest bývajú to veľmi aktívny a húževnatý jedinci s čistotou v srdci. Za svojimi cieľmi si idú bez ostychu a bez obáva, bývajú tvrdohlavý a je lepšie, keď je toto postavenie v nejakom prijateľnom znamení, pretože inak sa im to množstvo energie môže nezastaviteľne vydať nesprávnym smerom.
 • Jupiter v aspekte na Saturn – keď vidím spojenie týchto dvoch planét, vždy mi napadne anglické slovo „harsh“. Môže to byť kombinácia, ktorá z človeka robí veľmi spútaného, nervózneho a nepríjemného jedinca, ktorý sa nedokáže uvoľniť, pretože na svojich pleciach nesie ťažobu celého sveta. Na strane druhej tu môžete vidieť jedinečného štrukturovaného gurua, u ktorého by stálo za to sa niečo naučiť, pretože takéto učenie býva síce drastické ale nesie v sebe skutočnú pravdu tejto reality.
 • Jupiter v aspekte na Rahu a Ketu – energia Jupitera a Ketu sa väčšinou prolina, takže Jupiter Ketu podporuje v hľadaní duchovnej cesty, smeruje ho, Ketu sa necíti tak stratené, človek dobre znáša samotu a dávajú mu zmysel hluché alebo náročné obdobia v jeho živote, nakoľko si uvedomuje, že prostredníctvom nich rastie. Pri Rahu je energia presne opačná, ale to neznamená, že zlá, len že je zameraná na materiálny svet. Tu má človek tendenciu byť „osvieteným“ pre to, aby bol viditeľný, známy alebo bohatý. Je to postavenie slávneho učiteľa.

Nabudúce nás čakajú aspekty Saturnu na ostatné planéty. To bude ale jazda,) Ak máte otázky, pokojne ma kontaktujte.