PSYCHOSOMATIKA: ALERGIE

Alergia a jej duchovná príčina

Mať alergiu je ako hovoriť “Toto nechcem!”, “Toto nemôžem!”. Vždy keď s tým pracujem, ukazujú sa mi emócie hnevu, frustrácie, odmietania alebo bezmocnosti. V tých prvých prípadoch je to o tom, že odmietate niečo sami v sebe alebo vo vonkajšom svete. Ak odmietate niečo v sebe, väčšinou to vychádza z presvedčenia, že toto nie je správne, ale dané presvedčenie je chybné, prípadne vychádza z nesprávnych dôvodov. Ak ste napríklad alergický na chlpy zvierat,môže to znamenať, že v sebe potláčate svoju pudovú časť, pretože sa snažíte byť “duchovný” a predpokladáte, že témy ako jedlo, sex, pôžitok, vám na vašej duchovnej ceste bránia. Chcete ich zo seba odstrániť, potlačiť, bojíte sa, že vás degradujú na niečo “nižšie.”

Ak bojkotujete niečo vo vonkajšom svete, dôvodov môže byť niekoľko. Možno vás v minulosti, keď ste ešte boli bezmocné dieťa (alebo ste jednoducho nedokázali obhájiť samých seba), niekto do niečoho nútil, čo ste nechceli. Z vlastnej skúsenosti si pamätám, ako som nedokázala svojej mame vysvetliť, že nechcem denno-denne jesť na desiatu jogurty, že ich neznášam. Nepočúvala ma a ďalej mi ich balila s vysvetlením, že ich potrebujem pre svoj rast a že sú výživnejšie ako rožky s maslom, až som si vytvorila určitú intoleranciu a dodnes, hoci nemám silnú alergiu, ich nemôžem jesť, pretože mi z nich príde zle. Sú pre mňa symbolom nátlaku mojej mamy. Vidím v nich to, ako mi vraví, že ona vie lepšie ako ja, čo je dobré a čo zlé. Chce sa mi vracať len pri pohľade na nejaký jogurt. A je veľmi zaujímavé, že to platí väčšinou len na konkrétne druhy, obaly, pričom tie druhé vo mne takéto pocity nevyvolávajú a napríklad taký termix zjem s chuťou a bez problémov (lebo termixy mi dávala moja babka ako niečo, čo je špeciálne len pre mňa, samozrejme). 

V takýchto prípadoch je za celou alergiou skutočne hnev, nenávisť, odmietanie alebo bezmocnosť a snaha ustáť si hranice a “donútiť” druhých ľudí, aby sa správali tak, ako chceme. Môžeme sa tváriť, že ide o to, že nám tí druhí ubližujú, ale v konečnom dôsledku, keď začnete pátrať po príčine, zistíte, že si za to môžete sami. Niečo ste v sebe potláčali, tvárili sa, že to neexistuje, nechceli ste dať najavo svoju slabosť, podriadenosť, hnev či frustráciu, a tak ju za vás vyjadruje vaše telo. Nie preto, že by vás chcelo trápiť, ale pre to, aby ste sa k tomu konečne postavili čelom. 

Druhá vec je, že vám alergia určitým spôsobom robí dobre, robí dobre vášmu egu, pretože tých druhých núti, aby sa podriadili vám, aby robili to, čo vy chcete a ako to vy chcete. Preto občas býva ťažké zbaviť sa alergií na určité látky, ono to v tej svojej nevýhode môže prinášať veľkú výhodu – pomstu, úkryt, podporu, väčšiu mieru pomoci, lásky, tolerancie, rešpektu, starostlivosti a tak ďalej a tak ďalej. Problém je, že tento vzorec si pýta veľkú daň práve na vašom vlastnom živote, keďže namiesto riešenia problému, zneužívate svoje vlastné zdravie na boj s druhými ľuďmi či so životom samotným. 

Ako teda z toho von?

V skutočnosti musíte najskôr prísť na to, akú emóciu máte s alergiou spojenú a následne musíte pátrať po tom, kde táto emócia vznikla a prečo. Tiež potrebujete prevziať zodpovednosť za to, že ste sa v danej situácii zachovali tak, ako ste sa zachovali, že si udržiavate zdravotný problém, pretože vám to niečo dáva. V tom mojom osobnom prípade môžete vidieť napríklad to, že som si skutočne aj mohla urobiť sama rožok s maslom, ale neurobila som si ho, lebo som bola lenivá a pohodlná a bolo mi príjemnejšie terorizovať mamu, aby mi prichystala desiatu a keď ju nerobila podľa mojich preferencií. Moja “alergia” ju donútila začať to robiť presne tak, ako chcem.

Zároveň jej dodnes na mnohé jej “správne rady” odpovedám, že správne mi radila aj to, aby som jedla jogurty a malo to za následok to, že som mala žalúdočné problémy. Týmto moja mama je ochotná ústúpiť trochu zo svojho tlaku, a čo je najdôležitejšie, cítim sa ako víťaz a vnútorne sa smejem, ako som ju aj jej “správne rady” poslala kade ľahšie. Píšem vám to takto otvorene, pretože je dobré si priznať, čo v tom máte, nech je to aj niečo, čo považujete za bahno ľudstva a úbohosť vlastného charakteru. 

Pochopiť príčinu problémov a prevziať zodpovednosť za svoj život je kľúčom k vyriešeniu akýchkoľvek problémov, ktoré máte. 

Naozaj si čo najúprimnejšie zodpovedajte otázku, čo si myslíte o danej veci, na ktorú máte alergiu (napr. zvieracie chlpy = zviera = pud / psie chlpy = pes = otravný = neotravujte ma!) a skúste si spomenúť, kedy vám alergia vznikla, aké ste mali vtedy obdobie, čo ste zažívali, čo bolo okolo vás. Potom si predstavte situácie, v ktorých sa do kontaktu s alergénom dostávate v súčasnom živote a čo vás to núti robiť / nerobiť a aký vplyv to má na druhých ľudí. V tomto smere je dôležité sledovať svoje emócie i myšlienky, ktoré vám okamžite naskočia (alergia na peľ = nemôžem ísť na piknik = manžel chodí s deťmi sám = nenávidela som chodiť na nedeľné pikniky s rodinou, chcela som byť sama = manžel ide s deťmi sám, ja môžem mať deň pre seba, haha).

Niekedy môžu byť pri jednej a tej istej alergii asociácie rôzne, môžu byť aj protichodné, ale sú za každých okolností správne. Ak trpíte alergiou dlhodobo, potom ste si stihli vytvoriť celý systém obranných mechanizmov a záložných programov, ktoré vás k alergii budú vracať. Potrebujete na tom tým pádom dlhodobo pracovať a krok po kroku, program po programe, tieto vzorce rozpúšťať. Nečakajte zázrak, nezúfajte. Ak sa chcete vyliečiť, doprajte si čas, súcit, pochopenie, odpustenie, lásku k sebe i rešpekt voči druhým. To vám prinesie najstabilnejšie výsledky. 

Ak potrebujete pomôcť zistiť príčinu svojich vlastných zdravotných problémov, neváhajte sa mi ozvať. Výklad kariet spojený s preliečením je výborným spôsobom ako na tom začať postupne pracovať a jednotlivé vzorce a presvedčenia pomaly rozpúšťať.