PSYCHOSOMATIKA: ANÉMIA

Aby som vám tentokrát priblížila, čo znamená táto „choroba“ z psychosomatického hľadiska, pomôžem si niekoľkými definíciami. Slovo anémia pochádza z gréckeho slova anaimia, ktoré znamená bezkrvnosť. Viaže sa na nedostatok hemoglobínu, ktorý je často sprevádzaný zníženým počtom červených krviniek. V slovenčine sa anémia prekladá ako chudokrvnosť a je pripisovaná primárne nedostatku železa, vitamínu B12 a kyseliny listovej. V angličtine sa slovo „anemia“ dokonca používa vo význame „nedostatok vitality“ napríklad v zmysle, kedy opisujete niekoho prejav ako nedostatočne pružný, živý, energický alebo farebný. Pre úplnosť – človek, ktorý trpí anémiou býva bledý, slabý, má problémy s trávením, dýchaním a má nedostatok energie, je letargický a unavený.

Rozuzlenie je v tomto prípade pomerne jasné. Človek, ktorý trpí anémiou, málo žije.

Skúste sa na chvíľu odosobniť od toho, že sa vás anémia týka. Predstavte si pred sebou človeka, ktorý je taký, ako je popísané vyššie – je bledý, chce sa mu spať, nevládze, ťažko sa mu dýcha, ledva sa hýbe, má hnačku alebo zápchu, nefunguje mu poriadne metabolizmus. Čo vám ako prvé napadne? Mne okamžite starý človek, chorý človek, človek, ktorý je letargický a život radšej pozoruje z diaľky. Takýto človek neverí, že ho ešte niečo čaká, môže mať pocit, že už všetko dobré prežil, prípadne zúfa nad tým, aký je život ťažký a je nešťastný, že ho len akosi prežíva bez skutočnej hodnoty. Postráda silu, sústredí sa na to, aby sa jeho sily obnovili, je utiahnutý do seba. Často mu býva zima, potrebuje sa prikryť, schovať sa, zaspať. Zdá sa mu, že život je príliš náročný, chýba mu radosť, motivácia. Prežíva strach, obmedzenie, frustráciu a má pocit, že nemá odvahu / silu na to, aby to zmenil.

Anémia / chudokrvnosť = nedostatok životnej energie, nedostatok radosti, využívanie zdrojov energie na nesprávne ciele, investovanie do toho, čo nám nedáva zmysel, pocit, že život je príliš ťažký, nedostatok osobnej sily, utiahnutosť, sebaobmedzovanie, strach

duchovná príčina

Anémia vzniká väčšinou preto, že je toho na nás priveľa. A bolo by to v pohode, keby toho „veľa“ bolo niečoho, čo nás teší, ale ono toho „veľa“ býva vždy toho, čo v skutočnosti nechceme. Moja dobrá priateľka dostala veľmi silnú anémiu v období, kedy pracovala od rána do večera, v plnom nasadení a v strese, jej vzťah s partnerom pomaly ale isto upadal, nemala čas na priateľov ani na zábavu, nemala podporu od rodiny a cítila sa veľmi osamelo. Keďže potrebovala svetu dokázať, že to ustojí, nedokázala vypnúť. Mlelo ju to tak, až reálne odpadávala. Dostala sa z toho až počas PN-ky, až keď zmenila prácu, až keď vyriešila vzťah a opäť pocítila, že život ju baví. Ja sama som mala najvýraznejšiu anémiu vo veľmi podobnom období, kedy som žila sama, pre prácu, ktorej som venovala všetku svoju energiu a len málo z tejto energie sa mi vracalo späť prostredníctom financií, podpory či lásky. Vznikla veľmi veľká nerovnováha. Anémia sa mi vracia vždy, keď dávam priveľa tam, kde to nemá žiaden zmysel alebo dávam priveľa tam, kde to nemá žiadnu odozvu.

Signál nášho tela

Anémia je z psychosomatického hľadiska signálom, že vaša životná energia vám preteká pomedzi prsty. Kým je anémia slabá, väčšinou si ani nevšimnete, že ju máte. Ako sa zvýrazňuje, tým viac sa vám začína ukazovať oblasť života, v ktorej vám táto energia uniká.

Ľudia, ktorí anémiou netrpia majú v sebe impulz, že ak ich čosi vyčerpáva, buď upustia zo svojho tempa, alebo to vyvážia niečím, čo ich baví a čo im chýbajúcu energiu doplní. Ľudia, ktorí anémiou trpia, majú v sebe opačný vzorec – pri slabosti zo svojho života pustia najskôr to, čo ich baví, pre to, aby podporili to, kde melú z posledného.

Napríklad prestanú športovať, pretože si chcú večer radšej oddýchnuť, aby ráno zase mohli nastúpiť do práce a presedieť za počítačom desať hodín. Alebo prestanú chodiť s priateľmi von, pretože im partner neustále nadáva, že na neho nemajú čas. Namiesto toho, aby si utriedili svoje priority a uvedomili si, že v práci sú na nich kladené nároky mimo ich kompetenciu, pracovnú dobu a plat, tak pre niekoho druhého (šéfa, spoločnosť, postavenie) sa zatnú a idú cez seba. Namiesto toho, aby si uvedomili, že možno nechcú byť so svojim partnerom nonstop (alebo aj vôbec), snažia sa mu dokázať svoju náklonnosť tým, že obmedzia seba a začnú energiu investovať doňho.

V oboch prípadoch nastáva nerovnováha, pretože za a) robíte to, čo nechcete a za b) do toho investujete príliš veľa energie, ktorá vás neteší.

Anémia vám v postate ukazuje, že nie ste sami sebou. Že sa životom predierate bez radosti.

Anémia môže mať viacero príčin. Napríklad pri nedostatku železa hovoríme z pohľadu psychosomatiky o téme priebojnosti, agresivity, ochoty postaviť sa sám za seba, svoje názory a svoj život. Pri nedostatku vitamínu B12 a kyseliny listovej už hovoríme skôr o témach ako je schopnosť radovať sa zo života, mať v živote niečo, čo mám rád a s čím som spokojný, alebo jednoducho o tom dopriať si v živote niečo dobré, uvoľniť sa, radovať sa, prijímať. Potom tu však máme aj ďalšie ochorenia alebo faktory, ktoré anémiu spúšťajú, napríklad chronické ochorenia, tehotenstvo alebo menštruáciu.

Ak ide o chronické alebo vážne ochorenie, potom anémia indikuje strach, že si s týmto ochorením vôbec dokážete poradiť, potrebu získať podporu od druhých ľudí a niekedy aj neochotu žiť (vrodené ochorenia = vzorce z minulosti, z rodu). Ak ide o menštruáciu, potom je tu prítomný pocit menejcennosti, ktorý ženy sprevádza už stáročia – menštruácia upozorňuje na to, že som žena = vidia, že som žena = berú ma ako menejcennú = som menejcenná. Pri tehotenstve to býva problém pomerne častý a je spôsobený prechodom do role matky, jest čím väčší strach z tejto role máte, tým väčší nedostatok železa sa u vás vyskytne.

Ako z toho von

Opäť použijem slovo, že v podstate dosť jednoducho. Anémia nie je vážne ochorenie (teda aspoň zo začiatku nie) a je jedným z prvých signálov vášho tela, že čosi nie je v poriadku. Akonáhle o nej viete, je na vás, aby ste preskúmali svoj život a našli to, čo vás:

  • stresuje
  • preťažuje
  • frustruje
  • vyčerpáva
  • neteší
  • oberá o silu, sebadôveru, istotu
  • obmedzuje v prirodzenom prejave (špeciálne, ak vám lekár povie, že máte malé / zmenšené krvinky)
  • stojí dlhé hodiny času alebo energie
  • zaťažuje a spútava

Akonáhle to nájdete, máte dve možnosti: a) buď zmeníte svoj postoj k danej veci alebo b) zmeníte danú vec. Hovorím vám to opäť z vlastnej skúsenosti, že málokedy ide o to, zmeniť svoj život z hľadiska jeho obsadenia alebo miesta pôsobenia. Ak nemáte v sebe vyriešený vzorec, ktorý vás do toho dostal, svojim odchodom nič nevyriešite, iba to, že sa vám na inom mieste a v inom čase zopakuje to isté, iba s odlišnými aktérmi a v odlišnej oblasti. Najlepšie je začať pracovať nie so zmenou toho, čo je okolo vás, ale so zmenou toho, čo je vo vás.

Hľadajte príčinu, prečo sa snažíte dať zo seba maximum, prečo sa prispôsobujete, prečo si na seba beriete toho priveľa, prečo sa tak bojíte, prečo pred sebou vidíte len tie veľké ciele namiesto toho, aby ste si stanovili menšie alebo rozbili ten veľký do niekoľkých medzikrokov, prečo chcete to najlepšie pre druhých a na seba zabúdate, prečo na seba nemyslíte, prečo sa vyčerpávate, prečo neviete oddychovať, prečo si myslíte, že musíte byť dokonalý, prečo potrebujete uznanie, prečo si nedovolíte prijímať, prečo potrebujete všetkých a všetko zachraňovať, prečo obetujete samých seba pre druhých ľudí a ich život.

Cítim v živote radosť. Ctim svoju životnú silu. Investujem múdro.

pozitívna afirmácia