PSYCHOSOMATIKA: BOLESŤ

Bolesť vo väčšine prípadov vzniká z pretlaku negatívnych emócií, ktoré sa nahromadili v určitej oblasti vášho života. Ak dokážete tieto emócie odfiltrovať alebo pozitívne spracovať, problém sa nedostaví. Ak však so svojimi emóciami nepracujete, nevypúšťate ich, nevyužívate konštruktívne pre zmenu svojho života, potom sa dostaví bolesť, ako prvý signál tela, že by ste sa mali zastaviť a skontrolovať, čo vás vo vašom živote frustruje a ako to môžete zmeniť.

Môžete si to veľmi jednoducho predstaviť ako keď máte „zlomené srdce“. Vo vašom tele sa hromadí smútok, možno hnev, zároveň veľakrát túžba, a bezmocnosť vrátiť späť čas, ktorý ste strávili s daným človekom. Tento stav môže viesť k dvom protichodným reakciám – buď „zlomené srdce“ prijmeme ako fakt a začneme sa obzerať po tom, ako ďalej žiť svoj život v radosti a postupne sa z bolesti vyliečime, alebo naopak, budeme sa biť s osudom, budeme sa hnevať, budeme nenávidieť, budeme prenasledovať a frustrovať sa do miery, ktorá nie je zdravá ani pre našu sebahodnotu a už vôbec nie pre náš život či zdravie.

Bolesť „sleduje“ vzorec emócie – hlava – telo / skutok. Ak hlava spracuje emócie, telo dostane pozitívny impulz. Ak hlava spracuje emócie negatívne / nespracuje ich vôbec, telo dostane negatívny impulz, stáva sa ochromeným práve v oblasti, ktorá za daný problém zodpovedá.

duchovná príčina

Práca s bolesťou je pomerne „jednoduchá“, pretože je jedným z prvých varovných signálov tela, na ktoré človek zväčša reaguje riešením daného problému. Prečo sa bolesť stáva chronickou je to, že človek problém a jeho podstatu nerieši, ďalej sa ním trápi, ale na úrovni tela vyhľadá lekárov alebo lieky a problém si dá naoko odstrániť, prípadne oblbne hlavu liekmi proti bolesti. Všetko toto je v poriadku, ale netreba zabúdať na to, že to má byť pomocou v úľave od akútnej bolesti a k tomu, aby sme mali čistú myseľ pre riešenie svojej situácie. Keď cítime bolesť, nie sme schopní plnohodnotne fungovať. Bolesť nás núti sa do nej ponoriť a vyliečiť sa. A my ak pracujeme s úľavou a zároveň riešením, potom tu má miesto ako psychológia, tak lieky a lekári.

Jednou z prvých techník, po ktorých by ste mohli siahnuť v prípade bolesti, je zavrieť sa na chvíľu do tmy a ticha a zamerať svoju myseľ (či vnútorný zrak, ak viete pracovať s vizualizáciami) práve do oblasti, kde vás to bolí. Choďte úplne až ku koreňu bolesti a cíťte emóciu, ktorú vo vás moment, keď sa stretnete s koreňom bolesti „zoči-voči“ vyvoláva. Následne, ak pracujete s vizualizáciou, pozorujte obraz, ktorý sa vám naskytne. Snažte sa ho pochopiť. Snažte sa prežiť si tú emóciu. Nechajte to vami prejsť, nič nepotláčajte. Zhlboka dýchajte a pýtajte sa „prečo“ / „čo je za tým“. Keď ucítite, že ste úplne na konci, že žiadna ďalšia emócia neprichádza, žiaden ďalší obraz sa nerozvíja, zapojte svoju vnútornú múdrosť a kreativitu a hľadajte, čo môžete urobiť, buď v danom obraze alebo v reálnom svete, aby ste sa cítili lepšie. Dáte tým telu a hlave pokyn, aby začali pracovať na uzdravení.

Bolesti podľa čakier

V hľadaní oblasti v živote, ktorá je v nerovnováhe, môžete postupovať viacerými spôsobmi. Tým jednoduchším je ísť cez čakry – ak sa cítite unavený zo života celkovo, frustrovaný alebo depresívny, necítite žiaden smer, potom pracujte so 7-mou čakrou. Ak vás bolí hlava alebo krčná chrbtica, postupujte cez 6-tu čakru. Ak máte problémy s dýchacími cestami, s hlasivkami, bolesti hrdla alebo uzlín v okolí krku, potom postupujte cez 5-tu čakru. Ak máte bolesti na hrudníku, potom riešte 4-tú čakru. Ak máte žalúdočné problémy, tráviace problémy alebo problémy s rukami, potom postupujte cez 3-tiu čakru. Ak máte bolesti v podbrušku, problémy s obličkami, močovým mechúrom alebo ženskými či mužskými orgánmi, potom je na mieste zamerať sa na 2-hú čakru. Ak máte problémy s nohami a častokrát aj s chrbticou (hoci chrbtica môže súvisieť aj s ktoroukoľvek ďalšou čakrou), potom sa zamerajte na prvú čakru.

 • 7. čakra – zmysel života, životná cesta, prúd života
 • 6. čakra – vnímanie, myslenie, intuícia, dôvera v správny úsudok a smer
 • 5. čakra – potreby, komunikácia
 • 4. čakra – láska, dávanie a prijímanie
 • 3. čakra – sebahodnota, sebapresadenie, kreativita
 • 2. čakra – vzťahy
 • 1. čakra – fyzický svet, bezpečie, istota, financie

Bolesti podľa oblasti tela

Druhá možnosť môže byť trochu komplikovanejšia, pretože potrebujete vedieť jasne nacítiť miesto bolesti a popísať typ vašej bolesti. Stačí, aby ste bolesť v tomto prípade vnímali čo najviac obrazne, to znamená, že je buď bodavá, pálivá, tupá, ostrá a podobne. Každý z nás má za týmto opisom skrytú veľakrát odlišnú emóciu. Pre niekoho bodavosť znamená kritiku, nesúhlas okolia, tlak okolia alebo akýkoľvek nátlak. Niekto iný by povedal, že bodavá bolesť znamená, že je to len občas, čo ho to bolí. Takto viete, či bolesť vzniká napríklad zo spomínaného nátlaku a tlaku, alebo z kritiky, alebo je to len občasný konflikt, napríklad z nedorozumenia na dvoch stranách. Tupá bolesť často značí, že príčina je skrytá, že človek nevie, čo ho presne trápi, len cíti, že niečo nie je v poriadku. Ostrá bolesť prichádza po rýchlych zvratoch v živote alebo keď na vás niekto otvorene útočí, prípadne sa veľmi rýchlo ženiete cestou, ktorá nie je pre vás vhodná a nechcete počuť opak. Ostrá je preto, aby vás čo najrýchlejšie paralyzovala a nedovolila vám pokračovať v tom, čo vás „bolí“. Pálivá bolesť značí, že vyplával na povrch nejaký starý problém, ktorý bol dlho skrytý (lekár vám povie, že ste tam mali napríklad skrytý zápal dlho), a telo vám dáva najavo, že teraz je ten čas, kedy to máte silu riešiť a bolo by na mieste sa na to už konečne pozrieť a vyliečiť to.

Druhý krok, keď precítite typ bolesti, je pozrieť sa na miesto, odkiaľ vychádza. Napíšem vám to v skratke, pretože príčin býva veľmi široké spektrum. Opakujem, že kým je to bolesť krátkodobá, značí to bežný problém, ktorého je náhle priveľa a bolo by dobré to utnúť okamžite, než sa z toho stane niečo, čo vás bude trápiť dlhodobo. Chronická bolesť značí, že ste si niekoľkokrát nevšimli varovných signálov svojho tela, lebo ste „museli“ a tak ste si na problém nabalili celý ďalší systém, kolos, ktorý zastaviť si vyžaduje dlhší čas.

Predstavte si to ako pri stavbe auta. Rozhodnete sa stavať auto, ale len preto, že vám otec povedal, že nie ste chlap a že to nedokážete. Tak idete zohnať koleso a pri zohýbaní sa vás sekne. Kým doma riešite seknutý chrbát, rozmyslíte si tú stavbu auta, lebo to zrazu vyhodnotíte za hlúposť, ktorou sa netreba zapodievať a uvedmíte si, že otcovi nemusíte nič dokazovať. Ak týmto procesom neprejdete, potom sa po preliečení zo seknutia vrátite k stavbe auta a budete na tom pracovať pol roka, než sa úplne vyčerpáte a ďalšieho pol roka sa budete dávať dohromady, lebo vám auto aj tak pocit uznania neprinieslo a vy ste stratili kopu fyzických síl + vám pol roka bežal v hlave hnev a v emóciach frustrácia z nepochopenia otcom.

Rozdelenie podľa oblasti (nie miesta) bolesti:

 • hlava – riešite veľa vecí naraz, kalkulujete s časom, organizujete, nestíhate, príliš riešite
 • krčná chrbtica – príliš sa podriaďujete tomu, čo od vás chcú druhí, máte pocit, že musíte poslúchať
 • ramená – príliš veľa povinností, priestor, ktorý vás zväzuje
 • lakte – nepriebojnosť
 • predlaktie – snaha niečo opraviť, fixnúť, ale je tu odmietnutie zo strany druhých, nemožnosť realizovať sa vo svojich zručnostiach a talentoch (ak súvisia s rukami a tvorbou)
 • zápästie – potlačený hnev, chuť niekoho udrieť, za niečo sa postaviť
 • ruky – sebestačnosť, sebarealizácia
 • hrudník – nesloboda
 • prsia – pri ženách ide o dávanie (väčšinou strach, že nedávate dosť), pri mužoch je to zväčša tlak na hrudníku a s tým spojené aj postavenie sa za seba samého (ako keď muž hrdo vypne hruď)
 • brucho – sebahodnota, prílišné prijímanie toho, čo nechceme v živote (často spojené s trávením)
 • podbruško – sexuálne vzťahy / vzťahy s opačným pohlavím a diskomfort v nich
 • stred chrbta – neistota, nejasnosť v tom, kam idem
 • kríže – prílišná záťaž, strach o financie a finančný príjem, pocit, že ste na veci sami
 • bedrá – chýbajúca flexibilita v živote, strnulosť názorov a postojov
 • zadok – nedostatok pokoja, neustála kontrola a organizácia (neschopnosť sadnúť si) alebo pocit, že robím niečo, čo je nesprávne (ako keď malé dieťa dostáva po zadku za nevhodné správanie a činy)
 • stehná – nedostatok pevnosti, pohybu v živote, konania
 • kolená – nedostatok pokory (napríklad keď neprijímate svoje vlastné limity) alebo prílišná pokora (podriadenie sa)
 • lýtka – strach ísť ďalej
 • členok – nemožnosť ísť ďalej, potreba oddychu, poľavenia v tempe
 • chodidlá – pocit nestability (často finančného charakteru / chýbajúce korene – strach či nemožnosť oprieť sa o rodičov alebo partnera)

A posledná vec na záver – nikdy nenechajte nikoho, aby riadil váš život, aby vám diktoval, čo máte a čo nemáte robiť, nikdy nechoďte proti sebe. Neznamená to nemať schopnosť sa prisôsobiť, znamená to nájsť konsenzus, v ktorom sa aj vy cítite pohodlne, nie len neustále zmierňovať svoju vlastnú mieru komfortu pre to, aby tí druhí boli šťastní, spokojní a harmonickí. Pretože takýto postoj vás skôr či neskôr bude stáť to najdôležitejšie, čo v živote máte – vaše zdravie.

Som zdravý. Som rozhodný. Stojím si za tým, čomu verím a čo chcem. Rešpektujem svoje limity. Verím v svoj život.

pozitívna afirmácia