PSYCHOSOMATIKA: ASTMA

Astma sa prejavuje ako chronická choroba. To znamená, že sa vyvíjala veľmi dlho z pohľadu duchovnej príčiny, alebo, že je vzorec správania v človeku tak zakorenený, že do života s ním už takpovediac vstúpil. Aby sme si to priblížili hlbšie, je dobré hneď v úvode povedať, že sú dva základné dôvody, prečo astma vzniká – človek sám seba dusí vo svojom prejave, alebo ho dusí niekto iný, čo tak či onak vedie k tomu, že človek namiesto svojej reakcie podriadi sám seba a dusí sám seba. Astma vlastne znamená, že sa držíme späť, nedovolíme si voľne dýchať, nie sme slobodní.

Astma veľmi často súvisí so záležitosťou, ktorá trvá dlho. Predstavím vám ju na príbehu malého dievčaťa, ktoré miluje svojich rodičov aj svoju staršiu sestru. Ale otec pod nátlakom neúspechu v kariérnej oblasti začína piť. Čím viac sa mu nedarí, tým viac pije, tým viac agresívny je. Dievča aj so sestrou sa pred ním ukrývajú v skrini, kde takmer nedýchajú. Vedia, počujú, že je otec zase opitý, že vrieska na mamu, že ju možno aj bije. Ale nemôžu s tým nič spraviť. Staršia sestra tomuto dievčaťu vraví, že musí byť potichu, pretože ich prezradí a dostanú aj ony. Keď z dievčaťa vyrastie žena, môže sa u nej vo vzťahu k mužovi prejaviť astma. Bude sa zhoršovať a zlepšovať podľa toho, ako veľmi šťastná vo vzťahu bude. Napríklad v čase svadby všetko môže byť v poriadku, ale v čase, kedy sa hádajú, jeden druhému vzďaľujú, vtedy sa astma zhoršuje. Zhorší sa aj v tehotenstve, keď ona dieťa nechce, ale on po ňom túžil. Po pôrode, ako dieťa rastie, si dokonca niekoľkokrát volá záchranku domov, lebo sa jej stav zhoršuje. Prečo? Lebo je na materskej, kde byť nechcela a muž ju má v hrsti, čo ona už duplovane nechcela. Dokonca v tom najhoršom, keď odchádza na liečenie, dovoľuje mužovi nájsť si milenku. Ako ústupok, lebo ona je chorá. V skutočnosti ide o únik, o to, aby svoju pozornosť, kontrolu a obmedzovanie muž presunul niekam inam než na ňu. Muž si nachádza milenku a ju dlhšiu dobu (okrem žiarlivosti) astma zase netrápi.

Emócia za astmou

Za astmou sa tak často skrýva bezmocnosť. Bezmocnosť, ktorú sme videli pri svojich rodičoch, bezmocnosť, ktorú sme prežili v minulosti či v minulých životoch. Pri vážnejších záchvatoch sa pridružuje panika a strach o vlastný život, môže to byť dokonca veľmi podobné aj záchvatom úzkosti, ale povedala by som, že je to podstatne horšie, pretože pri stavoch úzkosti vám azda každý povie, že prídu a odídu a neohrozujú vás na živote. Astma vás ohroziť môže. To znamená, že vec, s ktorou nesúhlasíte a na ktorú takto reagujete, pre vás predstavuje otázku života a smrti. Nie nutne fyzickej, je to duchovná sebevražda. Idete proti sebe natoľko, že viete, že ak niečo neurobíte, tak vnútorne zomriete. Ale vy neviete, čo máte urobiť, cítite sa, že nemôžete nič urobiť, cítite sa, že to nedokážete zmeniť. Astma vám v tom najhoršom môže ukázať ako veľmi sa dusíte, ako veľmi sa ničíte a v tom lepšom prípade vás nakopne aj k tomu, ako veľmi chcete ešte žiť. Len to by ste ju museli brať ako „priateľa“ a nie ako zákerný neduh, ktorý vás chce skoliť.

Ďalší príklad. Mladé dievča má astmu. Nie vážnu. Občas sa objaví. Keď je šťastne zamilovaná alebo má pred sebou niekoho, o kom môže snívať, astma sa takmer nedostavuje. Keď je vo vzťahu a dochádza na to, že sa k nej partner správa ako ku kusu nábytku a samú seba vidí, ako to ignoruje, ako vo vzťahu pokračuje, ako nevie odísť, potom nemôže dýchať. Dokonca to prichádza v takých výkyvoch, že keď je v spoločnom byte, tak má astmu, ale keď vycestuje (sama), inhalátor nevytiahne aj mesiac. Lebo je slobodná. Lebo sa nemusí prispôsobovať, lebo na ňu nikto netlačí, lebo ju nikto nedusí.

Astma a ženy

Ženy veľmi často majú astmu preto, že majú pocit, že musia slúžiť, obetovať sa, byť ticho a šúchať nohami, alebo byť tu pre deti a rodinu. Stáva sa im, že ich panovační muži dostanú „za plotňu“, zbavia ich ich vlastného života, peňazí, zatiaľ čo seba povýšia v kariére a v zarábaní majetku. V tomto mixe, keď žena sa podriaďuje a obetuje a muž má v sebe silne zastúpené ego, panovačnosť, agresivitu, a sú tu podporné vplyvy z predošlých generácií, tak práve v ňom vzniká živná pôda pre astmu. A pozor na to, ak ste sa v tom spoznali a vravíte si, že tak žijete, ale astmu nemáte, pretože ako vravím, vzniká to roky a prejaví sa to až v tom členovi rodu, ktorý zažije niečo veľmi silné. Od neho sa to nesie potom ďalej. Jest, môžete týmto spôsobom života vytvoriť potenciál vzniku astmy u vašich vlastných detí, lebo ich nenaučíte (špeciálne ženy) sebahodnote.

Astma a muži

U mužov podľa môjho vnímania astma často súvisí s tým, čo videli u seba doma. Buď to bol bezmocný rodič, ktorý chlapcovi neposkytol dostatok bezpečia a istoty a pred ktorým sa musel až skrývať (opäť – agresívny otec alebo depresívna mama, prípadne jeden z rodičov extrémne vystresovaný), alebo zažil niečo, čo mu dalo jasne najavo, že nie je dosť dobrý pre existenciu na tomto svete. Tiež potom záleží od dispozície duše, ako sa s takouto skúsenosťou vysporiada, pretože si z nej môže zobrať presne onú bezmocnosť a zbytočnosť, alebo si z nej môže zobrať egocentrizmus, agresivitu, prílišné dosahovanie výsledkov vo vonkajšom svete, prílišnú kontrolu alebo snahu riadiť život sebe i druhým ľuďom. V oboch prípadoch to k astme viesť môže, pretože tento vzorec v mužovi vznikol v snahe vysporiadať sa s vlastnou bolesťou a bezmocnosťou. Muži to vo všeobecnosti však viac skrývajú. Astmu môžu zažívať vo vypätých situáciách v rámci kariéry (niekedy aj rodiny) alebo potom v súvislosti so stresom zo žien. Tak či onak, tá panika ich vedie k pocitom, že niečo nezvládnu, že je toho moc, že to musia ovládnuť skôr, než situácia ovládne nich. A tak podobne. Nezabúdajte, že muži viac riešia bolesť vo vonkajšom svete, zatiaľ čo ženy ju riešia vo svojom vnútornom, omnoho viac prepadajú depresiam, zatiaľ čo chlapi agresivite a kontrole.

Ako s astmou pracovať

Povedala by som, že záleží od toho, ako akútne sa astma prejavuje. Pretože keď ju máte práve vo vypuklom štádiu, potom potrebujete, aby sa vám uľavilo hneď a rýchlo a až tak vás nezaujímajú príčiny a dôvody a ďalšia práca na duchovnej príčine. Potrebujete odblokovať to, čo to aktuálne spôsobuje. Až keď sa vám uľaví, môžete pracovať s témou ďalej, ale bude to práca na dlhšie obdobie, pretože bude poistená rôznymi vzorcami správania, vašimi i rodovými, skúsenosťami duše, strachmi, neistotami, spomínanou bezmocnosťou a tak podobne. Ale dá sa to. So všetkým sa dá pracovať. To, čo musíte mať stále pred sebou je to, že chcete byť slobodný. Lebo astma je o slobode.

Ponúkam preto niekoľko možností, ako s astmou samostatne pracovať:

  • Keď dostanete záchvat kašla, skúste si tesne po ňom sadnúť a zapísať si, čo ste chceli práve povedať alebo na čo ste mysleli, keď ste záchvat dostali. Alebo si napíšte situáciu, v ktorej ste boli a akí aktéri sa v nej objavili. Úplne racionálne si to spisujte a keď sa k zápiskom po určitom období vrátite, hľadajte, čo majú tie situácie spoločné. Aká emócia v nich je, kto tam je, čo sa tam deje. Na niečo určite natrafíte. Natrafíte na spúšťač.
  • Sledujte životné obdobia, v ktorých sa vám astma zlepšuje a kedy zhoršuje. Opäť si to niekam spisujte a hľadajte, či tam nebude niečo, čo vás navedie. Môže to byť len stres, keď má toho manžel viac v práci a na všetko ste sama. Napíšte si, ako sa v tých obdobiach cítite.
  • Pracujte so svojimi myšlienkami. Tak bežne. Keď si budete v hlave hovoriť, že toto nemôžete alebo toto musíte, pýtajte sa sami seba, prečo to nemôžete a prečo to musíte. Naozaj reálne, prečo? A úplne chápem odpovede typu, že musíte upratať, lebo by bol doma bordel. Lenže komu ten bordel vadí? Pucuje vás muž, že je doma bordel, keď príde? Alebo vás v detstve mama pucovala za čistotu? Alebo sa cítite ako neschopná žena a matka, ak nemáte doma všetko porobené? A odkedy je to znakom dobrej matky mať doma poriadok? Azda jediný motív, ktorý je v poriadku pre upratanú domácnosť (aby to nebol tlak a stres) je to, že si chcete upratať, lebo máte chuť, lebo vám to už vadí, že je neporiadok. Aj čistenie hlavy počas upratovania môže byť až chorobné, ale určitým spôsobom býva vždy uspokojivé, lebo si triedite myšlienky. Takže môžeme sem ten dôvod zaradiť ako pozitívny, ak to nepreháňate.
  • Pracujte s afirmáciami. Napríklad: „Toto je môj život, mám právo ho žiť ako chcem. Mám právo byť slobodný / slobodná“. Alebo si vymyslite vlastné pozitívne posolstvo. Opakujte si ho minimálne mesiac.
  • Pracujte s postupným posúvaním hraníc. Ak teda je vašim problémom očakávanie vášho manžela, že bude navarené a vám sa nechce, potom raz proste nenavarte a povedzte mu: „Aha, zabudla som. Sprav si, prosím, rožok.“ Samozrejme, toto je prospešné iba vtedy, ak ten druhý na vás netlačí viac a tlak si robíte iba vy vo svojom vnútri.
  • No a potom moje obľúbené vizualizácie. Lokalizujte astmu. Kde je, kde vás tlačí. Choďte do toho miesta svojim vnútorným zrakom a počkajte si, čo sa vám zjaví, aký obraz. Možno uvidíte samých seba, ako kričíte a plačete a dupete nohami ako malí, že takto to nechcete. Alebo sa uvidíte rozčuľovať. Alebo sa uvidíte, že máte strach a potrebujete pomoc. Proste prijmite ten pocit, ktorý máte, lebo je váš a ten má byť pre vaše rozhodovanie smerodajný a nie to, či vám niekto niečo prikázal a akých vás chce mať spoločnosť. Ďalšia možnosť vizualizácie je predstaviť si astmu ako nejaký predmet vo svojich rukách. Sledujte, čo je to za predmet, čo s ním chcete urobiť, rozbaľte ho, rozprávajte sa s ním, zisťujte, od koho ste ten predmet dostali, ako k vám prišiel, či vám ho niekto daroval. Choďte, kam vás to pustí. Táto druhá vizualizácia je dobrá na pochopenie, kedy problém vznikol, alebo kedy sa zhoršil do tejto fázy.

Opakujem, ste slobodné bytosti a máte právo žiť svoj život tak ako chcete. Nie je taký dlhý, aby ste sa neustále prispôsobovali druhým a potom to na smrteľnej posteli ľutovali a tí druhí potom o tom písali nejaké knihy. Je to váš vlastný život, preberte za neho zodpovednosť a rozhodujte sa v ňom tak, ako je to v súlade s vami samými. A netlačte na seba, je to task na celý život ,)

„Toto je môj život, mám právo ho žiť ako chcem. Mám právo byť slobodný / slobodná“.

pozitívna afirmácia