PSYCHOSOMATIKA: AKNÉ

Nebudeme hovoriť o akné v dospievaní, pretože to veľmi výrazne súvisí s našim problémom adaptovať sa do tohto sveta, s vôľou, nevôľou podrobiť sa predstavám spoločnosti a rodiny o našej osobe a o priebojnosti, s akou sme schopní zastať si samých seba a svoju životnú cestu.

Čo priznajme si, v tomto veku nie je vôbec jednoduché, a to hneď z niekoľkých dôvodov. Po prvé začíname prichádzať na to, že my a naši rodičia nie sme jednovaječná bunka, ktorá uvažuje a koná rovnakým spôsobom. Toto poznanie väčšinou býva prítomné omnoho skôr, ale v tomto veku je dieťa dosť sebestačné, rozhľadené na to, aby malo možnosť postaviť sa samé za seba, konať za seba, niekam ísť, zohnať si potravu, nocľah, na niekoho sa obrátiť a tak podobne.

Po druhé tu máme rozvíjajúce sa medziľudské vzťahy a vzťahy v komunite. Priatelia a ich predstavy o nás, naše predstavy o nich, hádky, zrady, neistoty, naše miesto v skupine, ktoré si čím ďalej tým viac uvedomujeme a snažíme sa obsadiť si ho. No a potom vzťahy s druhým pohlavím, ktoré bývajú komplikované a stavajú nás pred asi najhoršie a najcitlivejšie zrkadlo v danej dobe. Po tretie sú tu nároky spoločnosti a rodiny na našu budúcnosť, rozhodovanie sa o tom, kým máme byť, lebo stále je táto cesta v spoločnosti vnímaná ako „byť lekárom“ alebo „byž manažérom“ namiesto toho byť sám sebou a realizovať svoje dary a svoju cestu.

Dôvod akné

Sľúbila som, že o tom nebudem hovoriť, ale ono to súvisí s tým akné, ktoré máte potom aj v dospelosti. Akné v dospelosti poukazuje na tému, ktorú ste si nespracovali počas tej puberty, s ktorou ste sa nestotožnili, v ktorej ste urobili príliš veľké ústupky alebo ste sa pred ňou rovno bezmocne schovali. V dospelosti sa už akné nebude prejavovať ako nestotožnenie sa s niečím, tá energia nebude o konflikte v nás, ale bude o potlačení niečoho v nás. Aby ste chápali, v puberte je konflikt, ktorý si hľadá cestu von = naša duša si hľadá cestu do sveta, snaží sa prejaviť a má možno strach, možno neistotu, možno naráža na opozíciu zvonka. Ale v dospelosti, priznajme si, sme slobodné bytosti, ktoré môžu konať samé za seba, sú svojprávne, sú dospelé, sú častokrát sebestačné. Takže tu už nemožno hovoriť o konflikte ako takom, lebo pri konflikte máte tlak z dvoch strán. V dospelosti je to tlak už iba z jednej strany – vy si to môžete dovoliť, ale nechcete. To je celý problém s akné.

Budem primárne hovoriť o akné, ktoré je na tvári a v jej blízkosti, pretože to sú najčastejšie prípady, s ktorými sa v praxi stretávam a ktoré vnímam aj u seba a vo svojom okolí. Napríklad mám klientku, ktorá nikdy nemala problém s akné. V momente, ako bola extrémne sklamaná z mužov a dlhodobo vystavovaná extrémne stresovým situáciam v práci, začalo sa jej akné prejavovať. Z racionálneho hľadiska to vyzeralo na helikobaktera, ktorého jej diagnostikovali a po jeho preliečení na možné dráždenie pokožky v dôsledku nosenia rúška. Z duchovného hľadiska však bola celkovo jej energia veľmi silno prehupnutá do mužského protipólu. Mala veľkú chuť na adrenalínové športy, úplne znenazdajky. Čím väčší risk, tým viac sa cítila živá. Ako behala po lekároch, postupne jej prišli na to, že sa jej v tele vytvorilo príliš veľa mužských hormónov. Nasadili liečbu a ona sama začala pracovať na svojej ženskosti, citlivosti, jemnosti, nežnosti. O nejaký čas sa nielenže akné zhojilo, ale neostávali po ňom ani jazvy, ktoré hrozili.

Akné v spodnej časti tváre

Akonáhle sa vám akné objavuje v spodnej časti tváre, ide veľakrát o problémy, ktoré možno lokalizovať z energetického hľadiska v oblasti prvej, druhej alebo tretej čakry. Môže tu byť problém s financiami (hoci ten sa zvykne prejaviť aj v mieste na čele rovno nad nosom a medzi očami), môže to byť problém so stabilitou, zázemím, emocionálnou rovnováhou. Potom tu je problém s egom, sebapresadením sa alebo so sebadôverou. No a nakoniec tu býva potlačená ženská energia alebo nie je rovnováha medzi ženskou a mužskou energiou, rovnováha v partnerskom živote, v dávaní a prijímaní.

Keď sa tu na chvíľu zastavíme, môžeme sa pozrieť na konkrétne príčiny v tejto oblasti. Keď akné postihuje presne hranu lícnych kostí, je tu problém postaviť si hranice. Keď sa nachádza viac pri miestach, kde začínajú rásť vlasy, potom sú tu tajné myšlienky, možno trochu temné alebo zvrátené (z pohľadu spoločnosti), ktoré si nechcete dovoliť cítiť, prijať zažiť. Ak sa blížime viac k lícam a lícnym kostiam (stále z pohľadu spodnej časti) potom je tu problém, že sa nevyznáte v partnerských vzťahoch. Okolo úst býva akné silno prepojené buď s bezpečím, istotou, jedlom alebo sexuálnou energiou. Okolo nosa, najmä pri nosných dierkach, akné napovedá, že nepočúvate svoju intuíciu, takzvane niečo vetríte a nechcete si to pripustiť.

Akné v strednej a vrchnej časti tváre

Keď sa presunieme do strednej časti tváre, v podstate sa môžeme zameriavať na dve oblasti, a tými sú nos a okolie nosa a líca. Líca celkovo súvisia s hanbou, dosť pripomínajú to, čo sa deje s akné v čase puberty. Nie ste úplne stotožnený s tým, kto ste, schovávate sa, hanbíte sa za seba, v podstate nonstop nosíte „rumenec“. Súvisí to opäť primárne s treťou čakrou ale môže byť problém aj prenesený práve z čakry druhej, zo vzťahov s druhým pohlavím a so sexualitou. Pri nose, ak sa vám akné objavuje tam, je to primárne o tom, že buď strkáte nos do cudzích záležitostí, alebo máte problémy s nejakou závislosťou. Ak ide o čierne uhríky na nose, potom prirodzene sa chcete zbaviť stresu a špiny, ktoré nasávate v bežnom živote a medzi ľuďmi, vo svete, v spoločnosti. Je to skôr obrana. Akné na nose hovorí o výraznom nesúhlase s niečím alebo niekým.

No a potom tu máme hornú časť tváre, ktorá nás vedie k oblasti medzi očami, do úrovne tretieho oka, kde sa môžu prejaviť rôzne nespokojnosti (mračenie sa, vrásky), ktoré trpíte a nechcete si ich priznať, alebo opäť môže ísť o náznak, že potláčate vlastnú vnímavosť. V celej oblasti čela ide o stres, prepnutie, príliš veľa myšlienok, neschopnosť stráviť veci vo svojom živote, bezmocnosť, prílišná zodpovednosť a akýkoľvek ďalší stres. Ak máte akné primárne na spánkoch, potom je to už naozaj nie všeobecné trápenie, ale veľmi jasné, silné a citeľné trápenie v jednej konkrétnej oblasti Vášho života. Tu o tom do veľkej miery aj sami viete, lebo sa na tú tému sústredíte. Predstavte si to, ako keď vás bolí hlava a vy si masírujete spánky.

Akné na iných miestach

Ak sa rozprávame o akné na iných miestach tela, tak potom je dobré všímať si danú oblasť z pohľadu toho, čo táto oblasť vypovedá. Napríklad krk je o tom, že hovoríme svoju pravdu, že vieme povedať, čo si myslíme, že sme otvorený, nie sme umlčiavaný. Keď sa vám niečo z tohto deje v negatívnom zmysle, že ste neustále vyzývaný k tomu, aby ste nehovorili svoje názory, alebo máte strach sa hlasovo presadiť, môže vzniknúť akné v oblasti krku. Tiež ho niekedy spôsobuje hnev, je to akoby ste mali horúci šál počas teplého dňa na krku a pokožka sa sparí, to isté vám robí hnev = najčastejšie vo forme potničiek.

Ďalším miestom býva hrudník. Predstavte si za tým slovné spojenie „vypnúť hruď“. Čo to znamená? Vo väčšine prípadov sebavedomie a dosť dobre na toto pomáha vôňa mäty, eukalyptu, čokoľvek s elementom vzduchu, ktorý buď rozprúdi pochybnosti alebo dokáže pomôcť s rozptýlením ega a pretvárky, ak ste náhodou v tomto extréme. Ešte mi napadá typické akné na ramenách, ktoré hovorí o zodpovednosti, ktorú nechceme niesť. Opäť si predstavte akoby ste niesli ťažký batoh pustou horúcou krajinou, ideálne púšťou. Skôr či neskôr, ak si ho nedáte dole, tak sa spustí reakcia na koži. A toto presne odzrkadľuje aj akné v tejto oblasti.

Na záver

Na záver by som rada dodala, že akné vo väčšine prípadov býva príznakom začínajúceho alebo dlho trvajúceho problému. Je jedným z tých jemnejších signálov. Môže prichádzať v jemnej forme, kedy je problém naozaj prítomný dlhší čas a nejako to občas riešite, inokedy nie, potom sa to občas zhorší a zase zlepší a tak ďalej. Akonáhle vzniká problém akútne alebo je sprevádzaný zápalom, potom ste možno daný problém dlho potláčali, ale zrazu dostal priveľký rozmer (napríklad ako tá klienta s extrémnym nasadením pracovných povinností).

Akné je riešiteľné a pomerne dobre riešiteľné. Ale téma to býva širšia, nebýva to len jeden jediný problém a jedno jediné liečenie. Máva veľa odbočiek. Každopádne, môže vás jeho odstránenie veľmi pekne zbaviť akné na dosť dlhú dobu, až takpovediac už navždy.

„Som, kto som. Som slobodný.“

pozitívna afirmácia (všeobecná)