PSYCHOSOMATIKA: BOLESŤ CHRBTA

Bolesť chrbta väčšinou prichádza ako jeden z tých neskorších signálov nášho tela. Tesne predtým, než sa bolesť do chrbta usídli, máte možnosť si všimnúť omnoho jemnejších príznakov, akými sú napríklad točenie hlavy, bolesť kolien pri chôdzi do schodov, zadýchanie sa pri chôdzi do schodov, tŕpnutie rúk alebo brnenie v končatinách, zatuhlosť alebo aj zlá nálada a vyčerpanie. Bolesť chrbta je primárne o strate životnej energie.

Podľa čínskej medicíny vo všeobecnosti stoja za bolesťami chrbta oslabené obličky (= životná energia) a tiež pečeň. Životnú energiu mávame oslabenú cez stres, povinnosti, nedostatok spánku, nedostatok pohybu, neschopnosť vypnúť, nedostatok radosti. Z hľadiska duchovného tu môžeme hovoriť napríklad o tom, keď sa nám nakopí príliš veľa negatívnych udalostí za sebou a nenachádzame medzi nimi dlhšiu dobu nič pozitívne. Určite to poznáte. Najskôr ste všetci doma chorí, potom je toho v práci veľa, potom si mama zlomí nohu, babka skončí v nemocnici a už sa pomaly aj bojíte zdvihnúť telefón, že čo sa zase deje. K tomu pridajte platenie účtov, finančný stres, chladné ročné obdobie, chýbajúci vitamín D, deti so zlou náladou a preležaný vankúš a máte postarané o riadnu emocionálnu frustráciu. Nestíham, nemôžem, nedá sa, je toho moc. To všetko je bežnou súčasťou našich dní a ak to trvá dlho, potom si zarábame na nejaký vážnejší problém.

Pri pečeni môžeme zase hovoriť o emocionálnom tele a našich vnútorných emocionálnych frustráciach. Pretože sú ľudia, ktorí vyššie popísané veci dokážu zvládať (určitý čas) s ľahkosťou. Postavia sa k tomu čelom, akceptujú situáciu, stanovia si v nej určité hranice, čo môžu, čo nie, kde už potrebujú pomoc, pocítia, kedy musia aj oni vypnúť (respektíve dať si záchrannú masku skôr než ich chytí závrat a odpadnú). Vedia, kedy potrebujú aspoň trochu cvičenia, občas sa doň možno donútia, alebo zoberú psov na prechádzku, alebo si užijú desať minút slnečné lúče. Jednoducho, postavia sa k tomu vedome a aj keď akceptujú, že majú ťažšie životné obdobie a uniká im veľa energie, tak ich emocionálny stav ich podporí a zabráni vzniku ochorenia. Opačne to majú presne tí, ktorí sa svojou situáciou budú trápiť, stresovať a frustrovať ešte aj v čase, kedy sa ich problém akurát netýka. Budú si neustále opakovať, ako to majú ťažké, ako sú na všetko sami, aký je život nespravodlivý. Budú v sebe živiť hnev, neskôr sa pridá frrustrácia, obviňovanie, žiarlivosť, pocit nedostatku, nespravodlivosti a hnev a nenávisť budú blčať a narastať. Emocionálne telo oslabí fyzické telo (,z pohľadu tohto teda aj samotnú pečeň), a máte skvelú kombináciu na to, aby vás pri najbližšom stiahnutí cez chlad alebo námahu niekde seklo.

Chrbát z pohľadu psychosomatiky

Pre pochopenie úlohy chrbtice z pohľadu psychosomatiky môžeme použiť viacero techník. Začneme takou tou praktickou, a teda tým, aké funkcie pre nás zabezpečuje naša chrbtica.

  • Statická funkcia – chrbtica nás drží pokope
  • Dynamická funkcia – vďaka chrbtici sa môžeme hýbať
  • Ochranná funkcia – chrbtica chráni miechu a nervové korene

Ak vás teda bolí chrbát, niektorý z týchto elementov, obrazne povedané, bol narušený. Napríklad ste stratili domov, bývanie alebo životného partnera, o ktorého ste sa opierali, ktorí vám bol bezpečným prístavom a narušil sa vám tak pocit bezpečia, istoty a ochrany. Jednoducho, to čo malo vo vašom živote, tam vonku, ochrannú funkciu pre vás, tu zrazu nie je a vy sa cítite neisto, o to väčší tlak kladiete na seba alebo pociťujete zúfalstvo, o čo viac vás to v tej chrbtici na určitom mieste tlačí. Tiež sa tu často ukazuje schopnosť adaptovať sa na zmenu. Dynamickú funkciu môžeme vnímať ako pohyb vpred alebo pohyb do strán, možno pohyb vzad. Ak sa neviete napríklad otočiť, môže to znamenať, že tvrdošijne stojíte za nejakými svojimi názormi a predstavami a odmietate si priznať, že sú nefunkčné a bolo by potrebné sa pozrieť iným smerom, hľadať iné východisko a iné riešenie z vlastnej situácie. Tiež tieto problémy hovoria o pohybe vpred, o pohybe smerom k životu, o otvorenosti nášho myslenia a jeho flexibilite.

Pri dynamickej funkcii sa ešte zastavím, pretože veľakrát je predzvesťou, alebo aj ide ruka v ruke, problém vo vonkajšom svete, ktorý rovnako symbolizuje pohyb vpred, a týmto problémom býva naše auto. Ak sa vám začne diať v aute to, že nemôžete naštartovať, uvedomte si, prosím, že nemáte dostatok ohňa v sebe, nemáte iskru, chýba vám možno chuť žiť, vôľa, nádej, nadšenie, proste iskra. Ak vám odíde motor, potom máte výraznejší problém v systéme svojom vnútornom, než že je len poškodené zapaľovanie. Tam bude problém niekde na úrovni rodiny a rodinných vzorcov. Ak je napríklad problém v baterke, tak máte jasnú indikáciu k tomu, že týmto spôsobom života už žiť nevládzete. Možno sa ponáhľate, možno na seba tlačíte, možno žijete v niečom, čo je už dávno mŕtve a len sa to snažíte udržať nažive. Každopádne, došli vám baterky. Rovnako aj autonehody alebo nárazy môžete vnímať ako stopku = takto ďalej nie / pozor, nedávaš si pozor, ženieš sa a nevnímaš okolie. Čokoľvek to môže byť, treba si všímať čo sa deje okolo vás a ako sa to deje. Je to odrazom vášho vlastného vnútra.

Statická funkcia chrbtice je o tom, že sme stabilní, vyrovnaní, v podstate v harmónii. Stabilita pripomína aj tú ochrannú funkciu, ale ide ešte hlbšie. Na to, aby nám bola narušená stabilita musíme mať predispozície k tomu, že nie sme ochotní akceptovať zmenu, reagujeme na zmenu nepriaznivo a zároveň sa nám takýto zážitok spája s niečím, čo sme zažili už niekedy predtým, keď sme boli bezmocní a bezbranní. Často to súvisí s našim detstvom a pocitom istoty a bezpečia priamo počas neho. Býva narušený buď vzťah s matkou alebo vzťah s otcom, prípadne otec nebol doma prítomný a mamina bola zase neprítomná emocionálne. Tejto tématike sa venujú a vzorce opravujú práve rodinné konštelácie, takže keby ste mali záujem ponoriť sa do svojich vzťahov s rodičmi a preliečiť svoje vnútorné dieťa, klikajte sem.

Obraz nášho postoja

Veľmi zaujímavé je, keď pri bolestiach chrbtice pracujete s obrazom toho, do akej polohy sa vaša chrbtica dostáva a do akej polohy sa dostať nemôžete, jest pracujete priamo s obrazom toho, čo sa deje. Napríklad keď som mala naposledy problémy s chrbticou ja sama, mala som pocit, že som v oblasti krížov prehnutá ako papier, ale nie dopredu, akoby som sa niekomu klaňala, ale dozadu, akoby ma niekto zmietol zo stola. Pri RTG sa ukázalo, že mám jemné prehnutie v chrbtici na tomto mieste, lordózu (alebo teda kačací chrbát). Odporúčané mi bolo cvičenie na spevnenie stredu tela. To bola diagnóza z pohľadu západnej medicíny a naozaj aj správna, pretože keď som začala posilovať stred tela, do značnej miery moje problémy a bolesti odozneli.

Keď sa na to pozriete z hľadiska duchovného, akú informáciu som dostala? Dostala som informáciu, že tým, že ja sama nie som pevná, prehýbam sa pod záťažou smerom dozadu. Dalo by sa povedať, že nie som vo svojom živote, ani ho nevidím, veď som prehnutá ako papier a pozerám sa tvárou vzad, ešte aj hlavou dole a rovno na chodidlá smrti. Posilovaním svojho stredu som sa mohla vyrovnať. Témou boli takto hranice, pomoc, podpora, povedať to, čo chcem a potrebujem. Keď som to liečila na duchovnej úrovni, cez harmonizáciu čakier, ukázala sa tá istá téma – neviem si ustáť to, ako chcem žiť, neverím si, mám nízku sebalásku, ľudia ma ohýbajú, tlačia, ponižujú, nevládzem a nechcem takto žiť. Choroba, teda bolesť, mi pomohla si to uvedomiť a nastaviť nanovo.

Takže, čo sa vám stalo, aka je diagnóza a ako vyzerá vaša chrbtica? Je bolesť na pravej alebo ľavej strane? Ľava strana je ženská, súvisí so ženskou energiou alebo ženskými témami, ženskou rodovou líniou, so ženami ako takými. Treba hľadať tam. Čo nám chýba, čo potláčame alebo neni toho na našu vnútornú ženu priveľa? Niekedy sa bolesť, ale toto sa týka skôr ľavej nohy, do ktorej nám to vystreľuje niekde od panvy / bedier, na ľavej strane prejavuje vtedy, ak je toho na ženy v rode príliš, že chlapi nie sú moc prítomní a tým pádom majú ženy na pleciach celý chod domácnosti a rodiny. Bolesť na pravej strane je zase o mužskom princípe, o ochrane, o tom vonkajšom svete, o aktivite, presadení sa, dosahovaní svojich cieľov, o kariére a práci, o spoločnosti a jej vnímaní. Tiež sa tu ukazujú témy z mužskej rodovej línie a témy mužov v našom živote. Takže čo robia tí muži? Tlačia nás? Ochraňujú nás? Sme v sile? Vieme dosahovať ciele? Máme strach? Žijeme vôbec? To všetko sa prejaví na pravej polovici tela, chrbtice.

Potom tu máme ďalšie dva smery, a to dopredu alebo dozadu. Keď vás sekne, väčšinou sa neviete narovnať. Tu sa väčšinou hovorí o pokore. O pokore k životu. Že sa zabúdate poďakovať, že príliš frflete, nadávate, ponižujete, máte kopu negatívnych myšlienok, zlosti a hnevu. Nenávidíte život namiesto toho, aby ste boli vďační, že ste dostali takýto úžasný dar, dar žiť. Tiež to môže byť naopak, treba ísť od prípadu k prípadu, a to to, že máte až priveľa tej pokory a necháte si na plecia a chrbát toho nakladať až až, ako ťažná mulica. To naozaj treba posudzovať individuálne. Dokonca sa mi často stáva pri liečeniach to, že chrbita signalizuje problém až po tom, čo situácia odozneje. Lebo telo a energia nás v dobe, keď je to potrebné, podržia. Väčšinou ten stres alebo dôsledky prídu až po tom. Môžno preto, že sa stále držíte napätia, hoci už dávno nebezpečenstvo zaniklo. Alebo si stále hovoríte, že ste na všetko sami, pritom ten druhý je otvorený konečne počúvať, je vnímavý, pozerá na vás, ale vy ste si to ešte nevšimli a idete si v zastaraných programoch. Jednoducho povedané, nemusí tá situácia byť práve aktívna, niekedy bolesť ukazuje, že už je to dávno preč a máte to pustiť konečne aj vy sami.

Energetické oblasti v chrbtici

Chrbticu by sme si mohli rozdeliť na takých päť oblastí a podľa toho, kde sa bolesť objavuje a ako sa prejavuje, si vysvetliť, čo sa deje na emocionálnej úrovni a čo môže k prejavom viesť.

  • Kostrč – oblasť je spojená s rodinou, istotou, bezpečím a financiami. Môžeme si ju prepojiť aj s prvou čakrou a všetkými témami s ňou spojenými. Ak máme problémy s kostrčou, cítime sa, že si nemôžeme poriadne sadnúť, stále sa musíme hýbať, nevieme sa upokojiť. Svaly panvového dna tiež dokážu ovplyvniť kostrč, takže pri ženách sa stretávame aj s tým, že problémy sú spojené s počatím a s bezpečím byť ženou. (Inak panva ako taká, keď už spomínam panvové dno, je o prijatí elementu ženy v žene a elementu muža v mužovi.)
  • Kríže – v krížoch sa nám usádzajú vzťahy, emócie, emocionálne napätie, ale najčastejšie sa v tejto oblasti stretávame s tým, že boľavé kríže majú ľudia, ktorí sami na seba príliš tlačia. Tlačia na výkon, na dostatok peňazí, na to, aby boli dosť dobrí, aby sa zavďačili, aby boli dokonalí a perfektní. Takže perfekcionisti a ľudia, ktorí majú nízku sebahodnotu, ktorú si kompenzujú práve dokazovaním niečoho niekomu a neustálou aktivitou a dávaním. Tiež tu môžeme vidieť tému „nesiem niekoho kríž“, a to najmä pri práci s rodinnými konšteláciami alebo liečením. Ľudia pre lásku rodiča alebo svojho partnera preberú na seba a na svoje telo trápenie, ktoré im nepatrí len preto, aby si zabezpečili prísun pozitívnych emócií od daných členov rodiny. O to horšie kríže bolia, ak sa im stane to, že síce kríž nesú na sebe oni, ale lásky sa im aj tak nedostáva podľa ich predstáv.
  • Bedrá – určitým spôsobom sú bedrá podobné tomu, čo sme si písali v krížovej oblasti, ale omnoho výraznejšie je tu vidieť tému žensko-mužskej polarity, sexuality a schopnosti pohybu vpred. Určitá dôvera v život a viera v dobrý chod vecí. Bedrá trápia tých, ktorí životu neveria, ktorí napríklad nechcú mať deti, pretože ich odmietajú mať kvôli nejakej traume, ktorú si sami v sebe nesú, alebo tých, ktorí sa nechcú pohnúť vpred, prípadne sa vpred pohnúť nemôžu, lebo to nie je vhodné, niečo nedoriešili, na niečo zabudli, rútia sa nesprávnym smerom. Bedrá sú mentálnou a emocionálnou oblasťou pre flexibilitu, kreativitu, vzťahy a sexualitu.
  • Hrudná oblasť – súvisí s našim prežívaním, so schopnosťou a dovolením si voľne dýchať, prijímať emócie, lásku, dávať, dostávať, prejavovať sa, žiť. Súvisí však primárne s tým, ako sa v živote nadychujeme, či slobodne alebo nás tam niečo obmedzuje a tlačí, a s tým, aké emócie a ako ich prežívame. Je to oblasť spojená s láskou, vinou, odporom, strachom, odpustením, dôvery, osobnými hranicami, rešpektom k sebe samému a so schopnosťou sa rozhodovať, respektíve byť spokojný so svojim rozhodnutím / prijímať dôsledky svojho rozhodnutia. V oblasti lopatiek potom môžeme vidieť emočné snahy o niečo, dokazovanie si niečoho niekomu v tom vonkajšom svete (väčšinou ide o kariéru a prácu v tejto oblasti) a tiež potom o spätnú väzbu, na toto dokazovanie – ak je prijímané, je to ešte celkom ok, ale ak sa snažím dokázať svetu, že som dosť dobrá a svet ma nevníma (napr. nemám dostatok likov, followerov), tak to bolí.
  • Krčná chrbtica – krčná chrbtica je najbližšie našej hlave, takže v nej veľmi často vidíme počas liečení, že niekto nemá práve správne nastavené myšlienkové vzorce. Možno je lepšie povedať, že má myšlienkové vzorce, ktoré ho oberajú o energiu a nezodpovedajú pritom priamo realite ako takej, pretože tá neni natoľko stresujúca, obťažujúca alebo devastujúca, ako si to človek interpretuje. Takýto človek má, vo všeobecnosti, nejaký myšlienkový smog, ktorý ho drží späť, ktorý ho drží zošnúrovaného ako bábku v divadle niekoho iného (tým niekým inak bývajú jeho vlastný rodičia a to, čo mu o svete tvrdili, alebo čo mu tvrdili o ňom, prípadne ako sami ten život prežívali).

Ak ide o bolesť samotnú, treba vnímať to, či je bodavá, pálivá, pulzujúca, či dokáže odznieť v nejakej polohe alebo je to bolesť akútna. Či ide o dlhodobé preťaženie a iba akýsi tlak, alebo dlhodobé stuhnutie, prípadne akési skrátenie nejakej šlachy, ktorá nás ťahá na určitú stranu. Toto všetko sú cenné informácie, pretože sa za typom bolesti skrýva konkrétna podoba / farba emócie. Silný hnev sa prejaví silnou bolesťou. Nenávisť napríklad páli. Tlak na seba alebo tlak celkovo sa tiež prejaví skôr ako tlak. Odmietanie alebo potláčanie témy sa ukazuje ako tŕpnutie či brnenie. Neschopnosť flexibilne reagovať alebo zmeniť svoje vnímanie, aj keď je to už na mieste, sa ukazuje ako ťahanie. Keď si viete od bolesti uľaviť, potom sledujte, v akej polohe. Ak v ľahu, tak potrebujete oddych. Ak sa môžete len schúliť do klbka, potrebujete bezpečie, ticho, istotu, možno stabilitu alebo tiež odpočinok. Ak bolesť prechádza v ľahu na bruchu, ste už takpovediac ako mŕtvola, bez životnej energie, maximálne vyčerpaný. Ak si môžete uľaviť len v polohe „sviečky“, zase tu máte informáciu, že je potrebné sa na život pozrieť opačne, ako „viselec“.

Ak začnete bolesť a jej symptómy vnímať trochu inak, ako informácie, potom sa s bolesťou dokážete spriateliť a pochopiť, čo máte vo svojom živote zmeniť. Bolesť nebude pre vás trestom, ale cenným pomocníkom. Nie práve príjemným, ale o to cennejším.

Liečenie

Ak chcete liečiť problémy s chrbticou, nebudem vám tvrdiť, že máte vyhľadať liečiteľa alebo akupunkturistu. Samozrejme, môžete, je to na vás. Ale západná medicína má tiež v diagnostike a liečbe svoje miesto, dokáže uľaviť od akútnych prejavov, upokojiť človeka a dostať ho z najväčšieho víru bolesti a strachu zase do akéhosi kľudu. Akupunktúra tiež dokáže zmierniť bolesti a následne nastaviť liečbu na to, aby sa dali do harmónie témy a oblasti, orgány a dráhy, v ktorých nastala disharmónia. To isté sa deje na úrovni energetického liečenia. Najskôr je možné uľaviť od bolesti, zmierniť príznaky a potom hľadať a preliečovať vôbec príčinu vzniku a pracovať na tom, aby sa podobný problém nezopakoval. Je to však na dlhé lakte. Prosím, nečakajte zázraky. Nastať môžu, môže sa vám uľaviť po jednom sedení, ale keďže chrbtica je signálom až neskorším, väčšinou je preliečovanie na viacero sedení v rade, aby bolo možné celú tému obsiahnuť a bloky či vzorce celoplošne odstrániť.

V tomto mám za to, že je na každého slobodnej voľbe, ktorý prístup zvolí, štandardne sa kombinovaný prístup javí ako najúčinnejší, ale zase, ako hovorím, je to na vás, na vašom presvedčení a viere. Ten kto verí, sa dokáže dokonca vyliečiť aj sám, nebol by prvým z prípadov. Pre tých, ktorí by chceli s chrbticou pomôcť a pozrieť sa na bolesť z psychosomatického hľadiska, nájsť bloky a prekážky vo svojich vzorcoch správania, myslenia a v emocionálnom nastavení, tak pre tých ponúkam ako energetické liečenie, tak sprevádzanie v rámci liečenia systémom rodinných konštelácii. Stačí, ak mi napíšete na mail, popíšete problém a nejaké riešenie už spolu nájdeme. Mail tu a inak sa budem tešiť. A dovtedy, „držte sa“,).