PSYCHOSOMATIKA: CELULITIDA

Poznáte ten vtip, prečo muži nemajú celulitídu? Končí odpoveďou, že preto, lebo je to hnusné. Tak to je v skratke celý príbeh. Nič viac v nej azda ani nie je. Žena, ktorá sa necíti dobre vo svojom tele, ktorej jej vlastné telo príde nedostatočné, trpí celulitídou. Ale, samozrejme, neni to len takto jednoduché, spúšťače môžu byť rôzne. Ktoré to sú a ako z toho von sa dozviete nižšie.

Celulitída v mladom veku

Určite ste si všimli, že celulitídou trpia aj mladé dievčatá, špeciálne v puberte. Väčšinou ide o dievčatá, ktoré berú hormonálnu antikoncepciu. Spoločnosť a muži ich tlačia do sexu skôr, než sú vôbec pripravené psychicky na to, aby sa stali matkami. Ale chcú dostáť obrazu doby, sú presvedčené, že ak nebudú mať s chlapcami sex, títo chlapci nebudú mať o nich záujem. Už nefunguje dogma, že so sexom treba čakať až po svadbe alebo sex treba mať s tým, s kým chcete mať rodinu alebo s kým si viete predstaviť mať rodinu. Sex sa pomaly ale isto začína prelínať s pornom a s pôžitkom. Niektoré dievčatá na to nie sú pripravené a ich telo „bojuje“ práve tým, že im to dáva najavo, snaží sa byť určitým spôsobom odpudivé, aby sa ním začali dievčatá zaoberať, začali si ho vážiť, aby neboli tak poddajné a predajné.

Hormonálna antikoncepcia sa s tým spája na tej úrovni, že po nej siahajú práve tie dievčatá, ktoré chcú sexuálne príliš skoro žiť, aby si niečo dokázali, alebo tie, ktoré do toho dotlačili rodiny a rodičia, pre istotu. V súčasnej dobe je toho naozaj požehnane. Ak sa celulitída objaví ešte pred pubertou, väčšinou ide o nejakú rodovú tému, napríklad to, že sa samotná mamina príliš zaoberala svojim telom, možno kedysi trpela anorexiou alebo obezitou, prípadne mala sklony priberať alebo často chudnúť a držať diety, aby dosiahla od svojho tela dokonalosť. Takáto mamina potom podvedome tlačí dcéru do toho, aby sa ona mala rada, nerobila to isté, čo robila ona, ale vzorce sa opakujú práve preto. Kým má maminka tento strach, jej problém nebol vyriešený a preniesol sa na dcéru.

Druhý dôvod, ktorý tu môžeme vnímať, sú sladkosti, nezdravá strava a málo pohybu. Syndróm doby. Doby, ktorá je príliš rýchla a príliš orientovaná na vonkajší úspech, o vnútornú spokojnosť až tak nejde, tá sa zamieňa s nezdravými túžbami po úspechu. Každopádne, kde vznikajú tieto návyky, napríklad tie sladkosti a nezdravá strava? Väčšinou už v detstve, keď sú sladkosti rýchlym spôsobom ako si navodiť pocit spokojnosti, radosti, šťastia a odmeny. Dievčatá sa chcú rýchlo cítiť dobre, chcú sa cítiť milované a oporu hľadajú v tomto „dopingu“ namiesto toho, aby to hľadali samé v sebe alebo v opore od svojich maminiek. Čo nás opäť privádza k tomu, že celulitída je dedičná. Maminka sa nemala sama rada, takže ani dcéra nevie, ako sa mať rada. A toto sa vám veľmi ľahko prejaví práve v období dospievania, keď je pre vás extrémne dôležité to, čo na vás povie okolie a opačné pohlavie. Čím väčšia neistota v dievčatách je, tým viac sledujú svoje telo a tým viac sa potom hanbia, ak neni dokonalé.

Celulitída je kritika. Kritika k sebe samej i k okolitému svetu. Posudzovanie, odsudzovanie, neláska a strach. Liečením je vždy a za každých okolností láska k sebe samej.

Celulitída v dospelosti, špeciálne po pôrode alebo v zrelom veku

Mnoho žien sa stretne s celulitídou po pôrode. Pretože telo si prešlo zmenou, nahromadila sa v ňom voda, padá naň únava zo starostlivosti a celkovo zo života medzi štyrmi stenami. Až keď ženy idú viac von, do spoločnosti, alebo sa aspoň prechádzajú s kočíkom po okolí, tak sa im darí tento stav tela zlepšovať. V čom to je?

Opäť v tom istom. Žena ostáva po pôrode uväznená doma. V kolobehu, s človiečikom, ktorý vie všetko povedať iba plačom. Pre mnoho žien je plač dieťaťa stresujúci a vysvetľujú si ho nesprávne. Nevnímajú ho ako to, že im človiečik niečo hovorí, ale ako to, že je človiečik s niečim nespokojný. S čím konkrétne? To závisí od toho, akú traumu si v sebe hlboko nesú. Mnohé sa týrajú pocitom, že nie sú dosť dobré maminky. Ale tiež, čo to znamená a prečo to pre každú ženu znamená niečo iné? Nie sú dosť dobré v láske? Alebo ich ten človiečik odmieta? Kričí na ne? Kritizuje ich? Stále niečo chce? Nič mu neni dosť dobré? Ak niečo takéto prežívate, určite si odsledujte ten monológ vo vlastnej mysli, že čo akože vám ten človiečik hovorí. Je to presne to isté, čo hovoríte sama sebe, a to to, čo ste v detstve cítili ako svoju veľkú slabinu, keď ste mali strach o to, či vás rodičia dostatočne milujú a neostanete na ulici stáť samé a opustené. Je to tá najväčšia krivda z vášho detstva, ktorú si nesiete ako jazvu na duši.

Druhým dôvodom tu potom býva partnerský život. Zo žien sa stávajú matky a nie primárne partnerky. Spolu s tým nabiehajú prirodzene na určitý vzorec, ktorý si ich partner nesie z pôvodnej rodiny. Partner ich nevníma ako matky svojich detí, ale vníma ich a prežíva ich ako svoju vlastnú matku. Čím viac nevypovedaných vecí vo vzťahu s mamou má, tým viac sa mu ich hromadí v mysli v spojitosti s jeho partnerkou. A žena to prirodzene cíti, nevie o čo ide, ale cíti, že niekde, v niečom, je odmietnutá. Zase. Lebo povedzme si pravdu, nestáva sa, že by rody nemali túto tému spoločnú, väčšinou je to rovnaké na strane partnera a aj partnerky. Čo nás vedie k veľkej téme pre ženy, a to vysporiadanie sa svojou vlastnou mamou. Ak žena neprijala pred pôrodom svoju maminu, potom sa pôrodm stáva „rovnakou matkou ako bola práve ona“. A musí ju riešiť. Čím viac túto skutočnosť odmieta, tým viac sa jej hromadí táto zlosť na tele. Nemôže uniknúť, musí sa postaviť tvárou v tvár tomu, kým bola jej mamina, aké dary jej dala a ako ona s nimi naloží vo svojej slobodnej budúcnosti. Ak to nepustí, nemôže vykročiť a byť sama sebou. Ak to nepustí, nebude nikdy slobodná.

Celulitída je kritika. Kritika k sebe samej i k okolitému svetu. Posudzovanie, odsudzovanie, neláska a strach. Liečením je vždy a za každých okolností láska k sebe samej. O to viac sa potom objavuje v zrelom veku, kedy sa tieto problémy hromadia, vzťah s partnerom je zaťažený starými krivdami a neodpustením. Tu je jediným liečením nájsť opätovne svoju slobodu, aj keď vo vzťahu, a odhodlať sa ísť svojou unikátnou životnou cestou bez ohľadu na to, čo si o tom ten druhý myslí (veď vás spoznal úplne inú!). Problémy s celulitídou potom krásne miznú, ak si toto zvedomíte.

Akonáhle začneme pracovať na sebe, buď cez cvičenie alebo cez stravu, tak si necvičíme len telo, ale zameriavame sa na dosahovanie svojich vlastných výsledkov, na to, čo do seba prijímame, v akom množstve a v akej kvalite. Pracujeme na tom, aby sme sa cítili dobre vo svojom tele, na svojom sebavedomí a na zdravej sebaláske.

Celulitída ako obraz ženy v nás

No a posledná kapitola, ktorá by mala byť azda prvá kapitola, je vzťah k sebe samej. Začala som tým pri tých sladkostiach pri dievčatách v puberte, ale skončím tým až teraz. Sladkosťami si nahrádzame pocit lásky a naplnenia. To isté, ak jeme príliš tukových a mastných jedál, tam už je to skôr sebadeštrukčný vzorec, ktorý plynie práve z toho, že si nevieme tú lásku nijako naplniť alebo máme pocit, že na ňu dokonca nemáme žiadne právo (veď rodičia nás nemilovali, tak nás nebude nikto prijímať také, aké sme). Ak by sme sem prihodili priveľa fajčenia, alkoholu alebo iných nezdravých závislostí, sme opäť v tom istom, že si dopĺňame nejaký pocit, veľmi rýchlo a funkčne, ktorý nám v živote chýba a nevieme nájsť cesty, ako ho naplniť prirodzene. Alebo tu môžeme vnímať únik od neuspokojivej reality, v ktorej sa cítime bezmocné na to, aby sme podnikli akýkoľvek krok k zmene. Myslíme si, že to tí druhí sa nedajú zmeniť. Ale nie, sme to my samé, ktoré sa zmeniť boja.

Niekedy sa tu pripisuje aj vplyv slaného jedla. Ale rovnako, čo s vami robí príliš slané jedlo? Znevažuje chuť jedla skutočného. Príliš ho prekryje. Všetko chutí rovnako, slano. Vyštípe vám v podstate jazyk. Nemáte chuť viac kritizovať, nesmiete kritizovať, nie ste vypočuté. Zapeklitý kolobeh. Rovnako ak to pripíšeme nedostatku vody. Tam už vidíme, že sme dehydrované, naše telo nemá dostatok životnej energie, elánu, elasticity. Nechceme sa prispôsobiť, ale v podstate nechceme žiť život naplno, držíme sa stuhnutosti a nechceme dať prienik tomu, aby sa blokády prirodzene rozpustili. Lipneme na starých presvedčeniach, názoroch a zvykoch. Až sa vysušujeme. Aj preto mávajú celulitídu aj štíhle ženy, alebo veľmi často práve štíhle až vychudnuté ženy, lebo sa oberajú o svoj vlastný život, len aby boli neviditeľné alebo prispôsobivé a aby sa zapáčili druhým. Ich telo neni ich vlastné, je to telo „tých druhých“, presne také, aké ho chcú podľa nich mať. To je cesta k devastácii, tela ale aj sebavedomia, ktoré prichádza len navonok, duša v skutočnosti plače a žena emocionálne trpí.

Ďalej tu máme čo? Pohyb. Áno, nedostatok pohybu alebo nedostatok starostlivosti o seba. Myslím, že toto hovorí samo za seba. Nestaráme sa o seba a nevieme sa v živote pohnúť. Chýba nám opäť elán a chuť žiť. Podľa seba a úplne slobodne. Presne tak, ako to po nás chce naša duša, srdce, naša vlastná intuícia a životná cesta. Veľmi často toto presne súvisí s mužmi a ako prvá vec, ktorá sa nám darí meniť je práve to cvičenie. Akonáhle začneme pracovať na sebe, buď cez cvičenie alebo cez stravu (ono to ide väčšinoiu ruka v ruke), tak si necvičíme len telo, ale zameriavame sa na dosahovanie svojich vlastných výsledkov, na to, aby sme na seba mysleli, na to, aby sme riešili čo do seba prijímame, v akom množstve a v akej kvalite. Tiež pracujeme na tom, aby sme sa cítili samé v sebe dobre, pracujeme tým na svojom sebavedomí a na zdravej sebaláske. Bez toho, aby ste toto mali zvedomené, to cvičenie buď časom pustíte alebo ho príliš vyhrotíte, opäť do toho, aby ste boli dokonalé pre druhých. Akonáhle to máte zdravo nastavené, celulitída prirodzene odchádza. To isté platí o krémoch a iných prístupoch = staráte sa o seba, riešite seba, učíte sa žiť vo vlastnom tele, hýčkať ho a hýčkať seba.

Ak to teda zhrnieme, vidíme tu strach zo seba samej, lipnutie na starých neúspechoch alebo neúspechu všeobecne, na potrebe dokonalosti, na krivdách, ktoré sa nám stali. Bojíme sa pohnúť vpred a nevieme si vybrať správny smer, pretože neustále hľadáme potvrdenie tam zvonka. Takže, majte sa rady, ženy! A už nikdy nepočúvajte „hlúpe“ vtipy bez toho, aby ste im nenastavili zdravé zrkadlo ,)

Ak potrebujete pomôcť zistiť príčinu svojich vlastných zdravotných problémov, neváhajte sa mi ozvať. Výklad kariet spojený s preliečením je výborným spôsobom ako na tom začať postupne pracovať a jednotlivé vzorce a presvedčenia pomaly rozpúšťať. Nehovoriac o rodinných konšteláciach, ktorými Vás rada tiež prevediem buď na diaľku alebo online. Sú tou najúčinnejšou technikou, s akou som sa dodnes stretla. Verím, že Vám pomôže rovnako ako mne.